Komentáre a názory Top

Komentár Mateja Hlôšku: Americký trpaslík je aspoň tak veľký ako ruský

Správa Amntesty International (AI) o tom, čo videli v sýrskom meste Rakka po jeho oslobodení od islamských ozbrojencov ma nepotešila. A nepoteší ani ľudí, ktorí veria v proklamované západné hodnoty.

“My sme tí dobrí chlapci a nevinní civilisti na bojisku to pocítia“. Takto sa chvastal  James Mattis, minister obrany Spojených štátov amerických pred začiatkom „anihilácie“ Islamského štátu v sýrskej Rakke . Narážal tak na používanie „inteligentnej“ munície v snahe vyhnúť sa civilným stratám na životoch.  Vo vyhlásení cítiť aj posolstvo technickej a civilizačnej prevahy nad sýrskym a ruským spôsobom vedenia oslobodzovacích operácií (používanie barelových bômb, neriadenej „železnej“  munície a plošného bombardovania).

Podľa zistení AI však napríklad väčšia časť delostreleckej munície vystrelená na Rakku koalíciou vedenou USA bola obyčajná, neriadená. „V priebehu piatich mesiacov vystrelili (len jeden mariňácky prápor) 35 000 delostreleckých granátov  na ciele ISIS…je to viac, ako vypálil ktorýkoľvek iný prápor námorníctva či akýkoľvek iný armádny prápor od vojny vo Vietname.” konštatoval John Wayne Troxell,  z hlavného štábu, združujúceho štáby jednotlivých zbraní, nasadených na Rakku. Treba ešte dodať, že mariňáci sa nerozpakovali používať aj muníciu, obsahujúcu vysoko horľavý biely fosfor, na ktorý sa vzťahujú obmedzenia ženevskej zmluvy.  Podrobnosti nájdete v správe Amnesty International.

Nebudem sa ani  venovať otázke,  ako sa ocitli koaličné lietadlá a pozemné jednotky v sýrskom vzdušnom priestore, resp. na sýrskom území? Nepoznám totiž odpoveď.

Ešte jeden jav je zaujímavý. Prečo už takmer päť rokov prinášajú mainstreamové média tak jednostranné, tendenčné a lživé informácie  o sýrsko-ruských na jednej strane a koaličných operáciách na strane druhej? Prečo mainstream zobe všetko, čo západní politici a generáli nasypú na tlačovkách? Prečo zároveň s takým nasadením kopú do všetkého, čo  proti  islamským hrdlorezom podniká sýrska vláda spolu s Ruskom a Iránskymi spojencami? Prečo sú americké bomby naplnené napalmom, fosforom dobré?  Prečo je americký ochudobnený urán v leteckej kanónovej munícii dobrý? A prečo je ruská bomba zlá? Prečo oslavujú západnú muníciu a nepovedia, že zlá je každá použitá bomba, bez ohľadu na to, kto ju použil? Prečo mainstream preberá informácie od obskúrneho protivládneho zdroja SOHR a sprofanovaných Bielych prilieb?  Veď podľa ľudí z UNHCR je Rakka zdevastovaná viac,  ako mestá oslobodené od teroristov sýrsko-rusko-iránskymi silami.

Čo to vlastne mainstream prináša?  Lebo spravodajstvo a informácie to nie sú.