Komentáre a názory

Komentár Mateja Hlôšku: Keď sú pre Kisku dôležitejší voliči Smeru ako voliči Beblavého

V prieskume, ktorý si objednal web Postoj, sa hľadal volebný potenciál ľudí, ktorí sú ochotní voliť prípadnú stranu Andreja Kisku. Stranu, o ktorej sa hovorí v médiách a politici ju so znepokojením očakávajú.

Jej prípadný vznik sa očakáva niekedy po novembrových komunálnych voľbách a my už vieme, že je niečo cez 25% tých, čo by išli voliť a ktorí by si vybrali práve Kiskov projekt. Z čísiel je zrejmé, že by sa vyčistila politická scéna.

Kiskova prezidentská strana (KPS) by mimo parlament poslala Obyčajných ľudí, Most, v parlamente by sa neobjavilo KDH, SMK, Spolu ani Progresívne Slovensko.

Zároveň vieme, že v mimoparlamentnom Spolu by “KPS” volilo až 64% jej voličov. To sú nejaké 2% z celkového počtu všetkých voličov. V prípade Smeru by Kisku volilo len 15% voličov. Znamená to ale 3,2% zo všetkých voličov! To je približne len o percento menej, ako Kiska získa od Obyčajných ľudí!

Preto budeme svedkami zaujímavej situácie. “KPS” bude cieľom útoku existujúcich politických strán, bez ohľadu na to, či sú to strany v opozícii či v koalícii, v parlamente, či mimo neho. Sulík sa nestane premiérom, Hlina po tom, čo sa KDH nedostane do parlamentu, sa bude musieť vzdať predsedníckej stoličky, Bugárova posledná veľká pieseň v politike bude jeho prezidentská kampaň. Sme rodina narastie na dôležitosti pre svoj koaličný potenciál, Matovič sa začne opäť venovať tlačiarenskému biznisu pre regióny, najmä tam, kde sú jeho stranícki kolegovia županmi.

Jediný, koho sa to nijako nedotkne, bude Kotleba. Vláda nevznikne bez kompromisov, ktoré si dnes nikto nevie predstaviť – SNS,Sme rodina, “KPS” a SaS spolu nemusia mať nadpolovičnú väčšinu v parlamente, rovnako ako kombinácia SNS, Sme rodina a Smer-SD. To znamená buď zmenu niektorých postojov na strane SaS či Smeru, alebo bude Slovensko  odsúdené k opakovaným voľbám, ktoré by volebný pat zmenilo.