Komentáre a názory Top

Komentár Milana Kuruca: Nemajú vodovod? Daj im brožúrku

Zdroj: archív

Všetci dobre vieme, čo bol Mečiar za človeka, ale to, že zo Slovenska naschvál urobil jeden volebný obvod, všetky politické strany potichu a s radosťou využívajú. Pritom žiaden štát nie je jedným volebným obvodom. Maďarsko má 106 volebných obvodov, Česi majú 14 volebných obvodov, Poliaci 41 volebných obvodov. Len Slovensko je „osvietené“ a má iba jeden volebný obvod.

 

Vďaka tomuto má Bratislavský kraj, ktorý je na Slovensku 3. najmenším krajom, až 36 %-tné zastúpenie v parlamente. Pritom Prešovský kraj, ktorý je najväčším krajom na Slovensku, má len 8 %-tné zastúpenie. To vám príde normálne?

Pritom urobiť na Slovensku toľko volebných obvodov, koľko má Slovensko krajov, môže mať obrovské pozitívne dôsledky na fungovanie republiky. Nielenže sa do parlamentu dostanú ľudia, ktorí sú v krajoch známi, niečo tam robia, majú s ním a jeho ľuďmi kontakt, ale znemožní sa tým uprednostňovať ľudí, ktorí dokázali akurát to, že na celoslovenskej úrovni urobili okolo seba mediálne haló a oblbujú verejnosť svojim rozprávkovým životným príbehom alebo šaškovaním pred kamerou.

To nie je všetko. Ako bývalý člen SaS si pamätám, ako sa zostavuje kandidátka. Predseda si zoberie najvernejších prisluhovačov, určí poradie a je vybavené. Ovláda stranu nedemokraticky, ako šéf sro-čku, z jedného centra. Na toto centrum potom môžu tlačiť oligarchovia alebo iné sily a z jedného centra sa ovláda nielen strana ale aj všetky politiky.

Keď chceme odstrániť korupciu, oligarchiu a ovládanie celej krajiny z jedného centra, musia sa tie sily rozložiť medzi všetky regióny férovo a spravodlivo.

Zavedenie viacerých volebných obvodov dostane politiku do regiónov a politikov k voličom. Pamätám si, ako jeden člen z SaS z Prešovského regiónu presviedčal vedenie, aby investora dotiahli do Prešovského kraja. Našťastie sa mu to vtedy podarilo, ale bol odkázaný na svojvôľu vedenia a ako radový člen mohol využiť iba svoje kontakty na vedenie. Nemal reálny vplyv, nemohol kraj zastupovať v parlamente, pretože sa nedostal podľa svojvoľného uváženia predsedu na dostatočne vysoké miesto na kandidátke.

Jeden volebný obvod spôsobuje, že sa nemusia budovať regionálne štruktúry blízke k voličovi, nezohľadňuje sa vôľa ľudí z regiónov a strany nie sú vystavené dostatočnej kontrole.

Každý má plné ústa korupcie, ale rozložiť moc do viacerých centier a obmedziť možnosť korumpovať strany z jedného centra, to ani za nič.

Pamätám si, ako od Rimavskej Soboty prišiel za Sulíkom jeden z členov a apeloval na Sulíka ako na predsedu parlamentu, aby niečo urobil pre ľudí v tamojších dedinách, ktorí chceli do oblasti dostať vodovod. Sulíka to nezaujímalo. “Tak čo im mám povedať?” pýtal sa člen strany. “Oni nemajú vodu.” “Daj im našu brožúrku.” povedal Sulík a bolo vybavené. Takto to fungovalo v SaS, nerobím si ilúzie, že by to v iných stranách fungovalo nejako inak.

Všetci maturujú nad tým, ako prebudiť regióny, ako znižovať regionálne rozdiely a zatiaľ sme počuli akurát to, aby sa dostavali diaľnice. Keď sa východné a západné Nemecko prepojilo diaľnicami, tiež to automaticky nespôsobilo prebudenie východného Nemecka. Naopak, východniari sa sťahovali na západ.

Diaľnice sú treba, ale nie sú všeliek.

Na prvý pohľad to nemusí byť vidno, ale zrušenie jedného volebného obvodu bude znamenať aktivizáciu regiónov a nakoniec to bude mať vplyv aj na rozvibrovanie ekonomického života v nich.

Teraz sme v stave, že úspešní ľudia, ktorí pre ten región niečo robia, majú problém sa na celoslovenskej úrovni so svojimi nápadmi presadiť, pretože ich zatieňujú mediálne známe tváre. A podľa tejto mediálnej popularity si aj predsedovia strán zostavujú kandidátky. Toto je v skutočnosti atrapa demokracie, nič iné.

Preto podporujem občiansku iniciatívu, ktorá zbiera podpisy za zrušenie jedného volebného obvodu a zrušenie tejto zdeformovanej formy demokracie. Ja som túto petíciu podpísal. Podpíšte ju aj vy.

*Autor je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch a slobodu hovoriť o vlastnej mzde.