Komentáre a názory Top

Komentár Milana Kuruca: Vyššia minimálka, väčší plač

Zdroj: archív

Takže je to jasné, budúci rok bude minimálna mzda 580 eur v hrubom. Vláda to schválila, SNS a Gál (Most – Híd) sa zdržali. Je to o 60 eur viac ako dnes a ide o najrýchlejší nárast minimálnej mzdy v histórii SR. V Slovinsku sa síce nebáli v roku 2010 urobiť skok o 137 eur, ale my buďme radi aj za tých 60 eur. Aj keď, ja osobne, by som prijal aj vyššiu sumu.

 

Máme tu tonu zamestnávateľov, ktorí aj keď na vyššie mzdy majú, nie sú ochotní ju zvýšiť, kým ich k tomu nedonúti legislatíva. Napriek tomu budú každý rok vykrikovať, ako ich vyššia minimálna mzda poškodí. Je jedno, či je ekonomika v rozmachu, alebo či ide do recesie, reči podnikateľov pri zvyšovaní minimálnej mzdy sú vždy rovnaké: bude to katastrofa.

Človek by so zamestnávateľmi aj rád viedol konštruktívny dialóg, ale nedá sa to, pretože oni sa nechcú normálne baviť. Oni berú reči o minimálnej mzde ako vyjednávanie, na konci ktorého sa ukáže, o koľko viac sa budú musieť so zamestnancami deliť o vyprodukovanú hodnotu, ktorú im produkujú práve ich zamestnanci. Pre nich je to vyjednávanie, nie skutočná debata. A tak sa zveličuje, straší, zavádza. Treba čo najviac hysterčiť, aby sa čo najmenej ukrojilo zo ziskov a čo najmenej dostalo k zamestnancom.

Práve pre toto už začínajú mať reči zamestnávateľov váhu asi takú ako prd vo vetre.

V skutočnosti je to naopak. Vyššie mzdy pre zamestnancov znamenajú vyšší kúpyschopný dopyt, a to znamená viac zákazníkov a vyššie tržby pre samotných podnikateľov.

Tak, ako dokážu plakať podnikatelia, keď majú svojim ľuďom platiť viac, tak nedokážu plakať ani zamestnanci, ktorí zarábajú pod 500 euro v čistom.

Snívam o dobe, keď sa moderátori s empatiou v hlase nebudú pýtať iba podnikateľov, čo u nich spôsobí zvýšenie miezd, ale začnú si do debát pozývať aj bežných zamestnancov. A im budú klásť otázky typu: Ako vôbec viete vyžiť celý mesiac z tak nízkej mzdy? Čo si všetko môžete dovoliť a pri čom už sa musíte obmedzovať? Koľkokrát do mesiaca sa môžete najesť v reštaurácii? Máte vôbec na to, aby ste si aspoň raz za rok mohli dovoliť týždennú dovolenku mimo domu? Stačí vám váš príjem aspoň na kvalitného zubára bez toho, aby ste to pocítili? Dovoľuje vám váš príjem trochu cestovať, alebo ste v podstate zavretý celý rok doma, v tom istom byte, v tom istom meste?

Ak sú na trhu podnikatelia, ktorých vyššia minimálna mzda naozaj poškodí, možno by mali zvážiť, či by nemali odísť z trhu. Ak svojím podnikaním nevedia dosahovať príjmy, vďaka ktorým by boli schopní platiť aspoň zvýšenú minimálnu mzdu, mali by uvoľniť priestor schopnejším a neočakávať od zamestnancov, že im budú kompenzovať ich sen o podnikaní prácou za príjem, z ktorého sa nedá normálne vyžiť.

Popri zvyšovaní minimálnej mzdy by ale všetci zamestnanci určite radi privítali aj razantné zvýšenie nezdaniteľnej položky tak, aby sa z minimálnej mzdy neplatila žiadna daň. Je trochu absurdné požadovať od človeka, čo má problém uživiť seba alebo svoju rodinu, aby ešte cez priame dane financoval štát.

Zvýšenie minimálnej mzdy je síce dobrá vec, ale teraz je úlohou štátu dohliadnuť na to, aby sa vyplácanie miezd dodržiavalo. Bežne sa totiž stáva, že podniky uzatvárajú s ľuďmi nižšie pracovné úväzky, aby im mohli ponížiť oficiálne mzdy a zvyšok im doplácajú na ruku. Toto je výzva, s ktorou sa Ministerstvo práce a inšpektoráty musia popasovať. Jedna bombastická tlačovka o vyššej minimálke nestačí.

*Autor je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch a slobodu hovoriť o vlastnej mzde.