Komentáre a názory Top

Komentár Miroslava Žiaka: Macháčkovej machinácie v Prievidzi padajú do povestnej najväčšej diery

Zdroj: FB / Miroslav Žiak

V poslednom období je v Prievidzi na pretrase škandálne nadobudnutie mestských  pozemkov primátorkou Katarínou Macháčkovou (Spolu). Upozornil som na to spolu s ďalšími poslancami demokratickej opozície v meste. Viacerí sme aj členmi komisie na ochranu verejného zájmu, preto je našou povinnosťou nebyť ticho a urobiť všetko pre vyriešenie tejto kauzy. Teda, aspoň sme si to mysleli.

 

S pani primátorkou Macháčkovou tu “válčime” už celé roky, preto dobre poznáme jej štýl riešenia vecí. Jej osvedčenou taktikou je prekryť vlastný škandál škandalizovaním toho, kto naň poukázal (veď to poznáme aj z “veľkej” politiky). V Prievidzi sa to stalo už viackrát poslancom či aktivistom, ktorí si dovolili poukázať na nekalé praktiky vedenia nášho mesta.

Ako inak, tesne po tom, ako sme sa rozhodli nemlčať o Macháčkovej pozemkoch, prišlo na mňa udanie od anonyma. Čo na tom, že ani len nespĺňalo ani len požiadavky udania. Hlavne, že aspoň na chvíľu odklonilo pozornosť od hlavnej veci. 

Toto udanie je veľmi podobné tým predošlým, v minulosti používaným na umlčanie kritikov pomerov v meste. Stalo sa tak napríklad v prípade poslanca Takáča alebo poslankyne Porubcovej – aj na nich prišli podania, aj primitívne napísané, s akože právnickým textom, s kopou gramatických chýb. Vyšetrovanie sa mohlo začať a Takáč aj Porubcová sa dodnes ťažko zbavujú týchto nezmyselných, dávno vyvrátených obvinení.

Aj vám to pripomína socializmus( či mečiarizmus)? Ja som ho vtedy nezažil, zažívam ho až dnes. Vraj som porušil “verejný záujem o nezlúčiteľnosti funkcií” a dopustil som sa reklamy na nejakú firmu. Nuž, zaoberám sa potravinárstvom a pravidelne píšem poradné články o zdravej výžive do regionálnych novín. Som zamestnancom rodinnej firmy, ktorá sa zaoberá aj predajom zdravej stravy. To ma živí a aj ma to baví. Rovnako ako moji spolubojovníci proti netransparentnému vedeniu mesta, poslancovaním na chlieb nezarobím. Všetci normálne pracujeme alebo podnikáme.

Ale späť k anonymnému podaniu. Napriek tomu, že každý súdny človek by sa nad ním len pousmial, toto konkrétne na mňa sa záhadne posunulo na najvyššie miesta – v pondelok bude o ňom rokovať miestne zastupiteľstvo. Vypočujeme si názor pani primátorky naň a ja by som sa nečudoval, keby ma pritom dali kľačať do kúta na kukuričné klásky ako v stredoveku, aby celý svet vedel, že otvárať si ústa na pani primátorku sa neoplatí. Zhodou okolností práve v pondelok sa budú prejednávať aj  prehrešky a morálne zlyhania pani primátorky – načasovanie je preto viac než pozoruhodné. Odobratie dvanástich mesačných platov Miroslavovi Žiakovi bude väčšia bomba a pozemky sa tak stali len okrajovou témou číslo dva.

Nenechám sa zastrašiť. Už dávno žijeme v inom režime, slobodnejšom, už dávno sa kradnutie netoleruje a aj Prievidza, toľko vyposmeškovaná, si začína pomaly otvárať oči. Ľuďom už nebude stačiť, keď za nimi pani primátorka príde do kostola a hladká im ruky. Budú chcieť činy a bezúhonnosť. A hoci to trvá už pridlho, predsa len sa to niekam posúva. Držte mi v pondelok palce, nech mi do toho kúta prinesú aspoň vodu. 

*Autorom je poslanec mesta Prievidza Miroslav Žiak