Domáce Komentáre a názory

Komentár: Nejde len o učiteľské platy

Slovensko nemá more. Nemá ropu. Preto je trestuhodné, že všetky vlády doteraz dlhodobo zanedbávali investície do toho najcennejšieho, čo ako krajina máme – do ľudí.

Medzi ľavicovými a pravicovými vládami v tom na Slovensku nikdy nebol žiaden rozdiel (a ani nebude, ak tú starú hru na ľavicu a pravicu nezrušíme). Za posledných dvadsať rokov investovali slovenské vlády miliardy do takých vecí, ako oddlženie bánk, infraštruktúra, výstavba automobiliek, či záruky za grécke dlhy. No na investovanie do ľudského kapitálu im nikdy nezostalo.

Ak chceme, aby Slovensko viac nestagnovalo a posúvalo sa dopredu, musí sa to zmeniť!.

Deti a študenti, ktorí sú dnes v školách, budú o 20 – 30 rokov riadiť našu krajinu. Preto ja, ale aj celá strana SKOK! a Juraj Miškov, podporujeme včerajší štrajk učiteľov. Nejde len o ich platy, ktoré patria medzi veľmi nízke. Ale o celé roky toho, ako všetky vlády školstvo trestuhodne zanedbávali, maximálne sa na ňom priživovali!

Je nemysliteľné, aby nástupný plat mladého učiteľa bol v členskom štáte EÚ a OECD na úrovni minimálnej mzdy. Je nemysliteľné, aby platy učiteľov boli u nás najnižšie zo všetkých vyspelých krajín – len na úrovni 47 % priemernej mzdy ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Áno, platy na Slovensku sú nízke všeobecne. Preto v SKOK!u presadzujeme napríklad zníženie odvodov, ktoré by čistý plat okamžite zdvihlo každému jednému človeku.

No macošský prístup k učiteľom je donebavolajúci. Každá vláda doteraz ich oklamala. Každý politik, ktorý sa stal ministrom školstva, ich len vodil za nos.

A nie, zvýšenie platov nestačí. Ako sme sa kedysi učili v škole, je to len nutná, nie postačujúca podmienka.

Boh chráň slovenské školstvo pred ďalšou jednostrannou reformou od zeleného stola, ktorú po pár rokoch zasa ďalšia vláda zruší, a prinesie inú. To, čo učiteľky, učitelia, žiaci, a aj rodičia, potrebujú, je oveľa jednoduchšie.

Slovenské školstvo potrebuje odpolitizovať a odstrániť všetky stranícke a politické vplyvy na svoje fungovanie. Potrebuje zastaviť strácanie sa peňazí „po ceste“ na školy v obecných a župných rozpočtoch. Potrebuje pravidlá, ktoré budú postavené na odbornosti a na dôvere voči učiteľom, nie na striktnej byrokratickej kontrole výstupov namiesto výsledkov. Veď nakoniec, za to, že školstvo dodnes neskolabovalo, môžeme vďačiť práve a len tým učiteľkám a učiteľom, ktorí za tie slabé platy ešte stále zo školstva neušli.

Škola vychováva naše deti. Nerozvíja len ich zručnosti, ale aj charakter. Deti v nej trávia takmer polovicu svojho aktívneho času. Preto nám musí záležať na tom, aby sa o nich v tomto čase starali kvalitní a spokojní učitelia, ktorí majú rešpekt, dôstojnosť, a záleží im na ich práci.

Žijem na Slovensku a chcem, aby tu v budúcnosti žili aj moje deti. Preto podporujem protesty učiteľov a dávam im sľub, že sa na nich ako politik – a ani moji kolegovia – nikdy nevykašlem.