Zahraničná Komentáre a názory Top

Komentár Petra Králika: Čas postaviť sa Trumpovi európskym platobným systémom nezávislým od USA

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že Spojené štáty zavedú na autá z Európskej únie 25-percentné dovozné clo. Jeho vyhlásenie prišlo len niekoľko hodín potom, ako denník The Wall Street Journal informoval, že podľa amerického ministra obchodu Wilbura Rossa správa o plánovaných dovozných clách na autá bude známa neskôr než v auguste, čo bol pôvodne plánovaný termín.

Zavedieme 25-percentné clo na každé auto prichádzajúce do USA z Európskej únie,”povedal Trump na stretnutí so svojimi priaznivcami v štáte Západná Virgínia. Informovali sme o tom na Globe.

Nové Trumpove vyhrážky prichádzajú súčasne s výzvou nemeckého ministra zahraničných vecí Heiko Massa na vytvorenie európskeho platobného systému, ktorý by bol nezávislý od USA, informuje Financial Times. Pripomeňme, že teraz existuje spoločný platobný systém systém SWIFT.

Heiko Mass o tom hovoril pre  denník Handelsblatt , keď povedal, že je najvyšší čas prehodnotiť partnerstvo medzi USA a Európou. Návrhom môže byť myšlienka vyváženejšieho partnerstva.

Nemecký minister zahraničných vecí prišiel s nečakaným návrhom o vytvorenie nového platobného systému, nezávislého od USA, ako prostriedku na záchranu jadrovej dohody medzi Iránom a Západom, ktorú Donald Trump potopil v máji.

“Z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby sme posilnili európsku autonómiu vytvorením platobných kanálov nezávislých od USA, vytvorením Európskeho menového fondu a vybudovaním nezávislého systému Swift ,” napísal denník citujúc Massa.

Návrh  Maasa by bol “najsilnejšou výzvou pre finančnú a monetárnu autonómiu EÚ voči USA“, povedal Thorsten Benner, riaditeľ Globálneho inštitútu verejnej politiky, think-tanku v Berlíne.

Článok ministerstva zahraničných vecí zdôrazňuje hĺbku dilemy, ktorej čelia európski politici, ktorí sa snažia udržať dohodu s Iránom nažive a zároveň čeliť dopadom amerických sankcií, ktoré uvalil Trump proti spoločnostiam, ktoré obchodovali s Teheránom.

Potrebu vlastného platobného systému dokresľuje aj skutočnosť, s ktorou pre zmenu prišiel portál EUobserver. Podľa neho francúzska spoločnosť Total odcháza z rozrobených projektov v Iráne.

Trumpova politika tak dostáva Európsku úniu na pokraj životného rozhodnutia.

Buď príjme zodpovednosť za svoj osud a vybuduje vlastné konkurenčné finančné globálne inštitúcie nezávisle od USA, alebo nadobro celý projekt zostane len mokrým snom európskych rojkov a bláznov.

Každá kríza je aj príležitosť. Príležitosť, ktorá sa nemusí opakovať. Vybrať si to prvé – urobiť z Európskej únie autentického  globálneho hráča, môže byť aj zároveň odpoveď, ako starému projektu dať novú prijateľnejšiu perspektívu.