Komentáre a názory Top

Komentár Petra KRÁLIKA: Centrálni bankári varujú pred chaosom v bezhotovostnej spoločnosti

Európski centrálni bankári varujú, že postupné vyradenie hotovostných  peňazí  v mnohých krajinách predstavuje vážnu hrozbu pre finančný systém, pretože sa príliš spolieha na systémy digitálnych platieb, ktoré sú vystavené možným katastrofickým zlyhaniam v prípade kybernetickej záťaže a ohrozenia bezpečnosti. Informuje Politico.

Regulačné orgány tiež zvažujú, že zlyhania IT, systémové riziká hackingu – a skutočnosť, že sociálne zraniteľnejší členovia spoločnosti by boli marginalizovaní v bezhotovostnom svete – všetci argumentujú v prospech udržania robustného systému – tj hotovosti.

Vízia bezhotovostnej spoločnosti a zrážka s realitou

Nie je tak dávno, čo sa koncept bezhotovostnej spoločnosti dostal na prvé miesta úvah niektorých vlád a finančných stratégov. Protikladom týchto úvah boli rôzne šialené konšpiračné a dezinformačné kampane proruských webov, ktoré hovorili o novej „totalite“ a ovládnutí spoločnosti odobraním hotovosti z obehu.

Vývoj v posledných rokoch ukazuje, že pokrok v digitálnych technológiách nás robí zraniteľnejšími a hotovostné peniaze sú nakoniec obranou pred zlyhaním kyberpriestoru.

Nakoniec potvrdzuje to aj sám život: Novembrová  štúdia Európskej centrálnej banky ukázala, že zatiaľ čo takmer 80% všetkých platieb sa stále vykonáva v hotovosti v eurozóne, krajiny ako Estónsko, Holandsko a Fínsko už využívajú elektronické platby na približne polovicu všetkých transakcií.

Platby v hotovosti vo Švédsku predstavujú podľa štúdie švédskej centrálnej banky Riksbank iba približne 13 percent platieb v obchodoch. Viac ako polovica všetkých pobočiek bánk už neoperuje hotovosťou, podľa správy švédskej rady pre maloobchod a veľkoobchod.

Björn Eriksson, šéf Cash Uprising a bývalý šéf agentúry Interpol hovorí o tom, že vidí rastúcu obavu v krajine z toho, že ak sa niekto rozhodne „vypnúť „ digitálny priestor, spoločnosť sa môže zrútiť.

Tieto obavy začínajú zdielať aj centrálni bankári: “Centrálne banky stále viac trvajú na tom, že hotovostné peňažné prostriedky budú zohrávať naďalej vážnu úlohu. Nepredpokladáme úplne bezhotovostnú spoločnosť, “povedal guvernér Rakúskej národnej banky Ewald Nowotny na nedávnej konferencii v Bruseli. “Ak existuje napríklad výpadok energie, hotovosť je jediným spôsobom, ako prežiť.”, dodal.

Vysoká predstaviteľka holandskej centrálnej banky zopakovala sentiment: “Každý deň sme  pod útokom. Ak nemáte svoje obranné štíty, okamžite si všimnete aktivitu, “povedala Petra Hielkemová, riaditeľka platobných služieb v holandskej centrálnej banke, ktorá koordinuje politiku kybernetickej bezpečnosti.

Krízy v oblasti kybernetickej bezpečnosti spôsobili, že centrálni bankári pracovali na záložných systémoch a spustili počítačové stresové testy. Dôraz na hotovostné prostriedky je vo väčšine plánov pre kybernetickú bezpečnosť. “Hotovosť prináša dôveru,” povedal Hielkemová.

Okrem obáv z kybernetickej bezpečnosti kritici bezhotovostnej spoločnosti poukázali na to, že zraniteľné skupiny, ako sú starší ľudia a ľudia so zdravotným postihnutím, spoliehajú na hotovosť viac ako ostatní.

 “Vidíme že je stále veľa ľudí, ktorí skutočne potrebujú hotovostné peniaze,” povedala.

Kde sa teda vzalo počiatočné nadšenie pre bezhotovostnú spoločnosť?

Odklon od hotovosti bol spôsobený nielen pokrokom v digitálnych platformách a technológiách ale hlavne hnaný obchodnými záujmami. Mnohí v tom videli stávku na efektívnosť  a lepšiu kontrolu. Pre banky bola otázka bezhotovostnej spoločnosti víziou rušenia kamenných pobočiek a znižovanie nákladov na prevádzku.

Niektoré vlády podporovali posun smerom k digitálnym službám, pretože to považovali za spôsob riešenia prania špinavých peňazí a daňových únikov a tiež posilnenie hospodárskej súťaže v oblasti finančných služieb. Iní hovorili, že digitálne platby chránia spotrebiteľov pred „stratou peňazí“.

S rozširovaním kyberpriestoru vo finančných službách a vznikom rôznych alternatívnych digitálnych platforiem pre finančné operácie sme sa však vstali aj viac zraniteľnejšími. Napokon nie náhodou sa kyberpriestor stal doménou národnej bezpečnosti v posledných rokoch.

správe  zverejnenej v marci ministerstvom financií Spojeného kráľovstva sa uvádza, ako môže vláda ďalej podporovať digitálne platby. Nové predpisy napríklad hovoria o platobných službách  bez bankového sprostredkovateľa.

Diskusia o finančnej  kriminalite tiež viedla Európsku centrálnu banku k  ukončeniu výroby a emisii bankoviek s nominálnou hodnotou 500 eur v roku 2016 a to napriek veľkej závislosti na hotovosti v Nemecku, kde je to  viac ako polovica transakcií v obchodoch a iba 25,5%.v debetných kartách.  Mobilné platby dokonca nepredstavuj ani 1 percento.

Nový zvrat, či hľadanie zlatej strednej cesty v užívaní hotovosti a digitálnych platieb?

Teraz centrálni bankári tvrdia, že je potrebné zachovať určité peniaze v hospodárstve.

Ministerstvo financií Spojeného kráľovstva uviedlo, že stále chce “preskúmať, ako zabezpečiť, aby hotovosť zostala dostupná a bezpečná pre tých, ktorí ju potrebujú používať.”

Vo Švédsku súdne rozhodnutie trvá na tom, že verejné subjekty musia naďalej prijímať hotovosť

Guvernér švédskej banky Štefan Ingves varoval v júni pred nebezpečenstvom ponáhľania sa do bezhotovostnej spoločnosti, tvrdiac, že ​​sa všetko pohybuje príliš rýchlo a môže to viesť k platobnému trhu “ovládanému súkromnými hráčmi bez verejnej alternatívy”.

Nové priemyselné odvetvia, ako napríklad odvetvie finančných technológií, tlačí banky, aby si ešte viac uvedomovali počítačovú bezpečnosť.

V Spojenom kráľovstve národná banka Anglicka v júni oznámila, že vykoná záťažové testy s cieľom vyhodnotiť odolnosť kybernetických podnikov regulovaných firiem. “Vážna operatívna udalosť, napríklad zlyhanie IT alebo počítačový incident, môže narušiť procesy a údaje podporujúce tieto služby a ohroziť tak finančnú stabilitu,” uviedla banka vo svojej správe o finančnej stabilite.

Len vlani v máji sa európske banky dohodli na rámci  pre testovanie odolnosti inštitúcií voči počítačovým útokom.

Test je navrhnutý tak, aby sa simulovala schopnosť anonymnej  firmy  preniknúť do siete banky, platobnej spoločnosti, burzy cenných papierov a ďalších, a tým testovala kybernetická odolnosť finančných inštitúcii.

To ukazuje, že strašiak bankami a štátmi kontrolovanej bezhotovostnej spoločnosti, ktorý sa posledné roky tak populárne šíril sa postupne rozplynul.

Napokon dokazujú to aj samotní centrálni bankári, ktorí pochopili, že keď celý digitálny systém vo finančnom sektore niekto vypne, stále je dobré mať vo vrecku hotovosť s ktorou zaplatíte za obed.