Komentáre a názory Top

Komentár Petra Králika: Kvôli africkému moru ošípaných v Európe Nemci uvažujú o múroch na hraniciach

Ako sa africký mor ošípaných šíri Európou a postupne mení na kontinentálnu pandémiu, v Nemecku narastajú obavy zo škôd, ktoré by mohli nastať ich poľnohospodárskemu a potravinárskemu priemyslu. Informuje Politico.

 

Africký mor ošípaných – smrteľná choroba, ktorá spôsobuje vnútorné krvácanie u ošípaných, rýchlo prechádza cez východnú a strednú Európu, zvyčajne prostredníctvom diviakov, ktoré migrujú na dlhé vzdialenosti a môžu nakaziť domáce ošípané chované na komerčných farmách.

 

Krajiny ako Nemecko, najväčší výrobca bravčového mäsav , zintenzívňujú snahy o ochranu svojich populácií ošípaných, niektorí idú až tak ďaleko, že zvažujú výstavbu hraničných múrov .

 

Počas leta zaznamenalo Rumunsko takmer 800 prepuknutí moru ošípaných, vrátane ďalšieho z minulého týždňa, ktorého výsledkom bolo zabitie 140 000 zvierat.

 

Epidémia rozvadila tamojšiu vládu, keď ministerka poľnohospodárstva Petra Daea v pondelok rokovala s predsedkyňou vlády Vioricou Dăncilou o tom, ako obmedziť narastajúcu krízovú situáciu.

 

Liviu Dragnea, vodca rumunskej vládnej sociálno-demokratickej strany, vyzval vládu, aby v priebehu víkendu zintenzívnila svoje úsilie o potlačenie šírenia choroby a bývalý premiér Dacian Cioloş v nedeľu vydal v nedeľu ostré vyhlásenie, kde obvinil vládu, že zhoršuje šírenie choroby prostredníctvom jej nečinnosti.

 

Následne Bulharsko v piatok oznámilo prvý výskyt afrického moru ošípaných na farme, ktorá sa nachádza v blízkosti hraníc s Rumunskom.

 

Vznikajúca pandémia je potvrdená zatiaľ v deviatich krajinách EÚ, spomínajú sa však najmä Estónsko, Poľsko, Lotyšsko, Litva, Česko, Bulharsko.

 

Rumunsko z toho zatiaľ vychádza najhoršie. Ohniská nákazy africkým morom ošípaných boli rovnako potvrdené aj v Rusku, na Ukrajine a v Moldavsku.

 

Nemecko, ktoré je domovom masívnych fariem na chov ošípaných najmä na východe krajiny, sa čoraz viac zaoberá tým, ako krajiny strednej a východnej Európe riešia vypuknutie nákaz.

 

Potvrdenie jediného prípadu choroby v Nemecku by mohlo ohroziť približne 250 000 ton bravčového mäsa, ktoré sa každý rok vyváža do krajín mimo EÚ, tvrdí Verena Schützová, vedúca divízie mäsového hospodárstva nemeckej Raiffeisenskej federácie, ktorá združuje poľnohospodárske družstvá. Nemecké ministerstvo poľnohospodárstva vydalo mimoriadne opatrenia na udržanie tejto choroby v spolupráci s úradníkmi v Českej republike a Poľsku.V rámci tohto úsilia Nemecko vyslalo expertov do zahraničia, uskutočnilo simulačné cvičenia na zadržiavanie vznikajúcej pandémie, poskytlo konzultácie ostatným vládam ako najlepšie zastaviť šírenie choroby.

 

Na úrovni EÚ Brusel pridelil členským štátom 1,2 milióna EUR na zabránenie šírenia moru ošípaných. Európsky komisár pre oblasť zdravotníctva Vytenis Andriukaitis sa v stredu zúčastní na stretnutí európskych poľovníkov, aby diskutovali o tejto chorobe, a takisto v tomto mesiaci cestuje do Varšavy na stretnutie medzinárodných expertov v oblasti zdravia zvierat, kde bude hrať prím  agenda záchrany stavov ošípaných.

 

“V západnej časti Európy sa obávame, že príde,” povedal Rick Janssen, predseda Európskej asociácie riadenia zdravia ošípaných, skupina veterinárnych lekárov špecializujúcich sa na zdravie ošípaných. “Riziko explózie ochorenia u diviakov je pomerne vysoké.”

 

V Rumunsku sa národné snahy o potlačenie tejto choroby zastavili, pretože stále nie je možné kompenzovať  straty poľnohospodárov, ktorých zvieratá boli zlikvidované, pokiaľ choroba nebola oficiálne potvrdená v laboratóriu.

 

To viedlo k tomu, že poľnohospodári neochotne zabíjajú svoje zvieratá. V júni Európsky úrad pre bezpečnosť potravín odporúčil intenzívne  poľovníctvo a nekŕmenie diviakov ako spôsob zníženia rizika výskytu ohniska afrického moru.

 

V mnohých častiach východnej Európy, kde sú zdroje obmedzené a len málo veterinárnych expertov, sa ukázalo, že úsilie o zastavenie vznikajúcej pandémie je čoraz márne.

 

“Vývoj afrického moru ošípaných v Rumunsku je znepokojujúci, najmä v blízkosti hraníc s Ukrajinou a Moldavskom,” reagovala Európska Komisia. “Pre Rumunsko a celú EÚ je mimoriadne dôležité preukázať, že rumunské orgány sú schopné riešiť núdzové situácie. Je potrebné posilniť dohľad, a to najmä vo voľných oblastiach, aby sa čo najskôr zistila choroba. “, dodáva jej vyhlásenie.

 

Európska asociácia manažmentu zdravia ošípaných uviedla, že v Dánsku prebiehajú diskusie o možnom vybudovaní plotu pozdĺž hranice s Nemeckom ako preventívne opatrenie proti infikovaným diviakom, ak sa ochorenie skutočne dostane do Nemecka ,

 

Zdravotnícki odborníci a veterinárni lekári hovoria, že africký mor ošípaných je najľahšie šírený ľuďmi, ktorí vyhadzujú kontaminované potraviny, ktoré potom môžu byť konzumované a šírené diviakmi.

 

Slabé presadzovanie opatrení biologickej bezpečnosti vo východnej a strednej  Európe spolu s nedostatkom veterinárnych lekárov znamená, že v niektorých oblastiach sa choroba vymanila z kontroly a sme na prahu európskej pandémie.