Komentáre a názory Top

Komentár Petra KRÁLIKA: Manfred Weber získal podporu Merkelovej na šéfa Európskej komisie

Správy o tom, že prioritou Angely Merkelovej pre budúci rok napokon bude získať šéfa Európskej komisie namiesto Európskej centrálnej banky sa začali objavovať už pred dvoma týždňami. Budúci rok v máji sú totiž eurovoľby a zároveň sa bude rozhodovať o novom šéfovi ECB.

Spočiatku to vyzeralo, že Nemecko má záujem práve o šéfa ECB a prezident Bundesbank Jens Weidmann  mal prísľub podpory Angely Merkelovej vo svojej kandidatúre. Po dvoch týždňoch zákulisných jednaní sa ukazuje, že je všetko inak.

Tento týždeň  v utorok sa Manfred Weber z CSU a šéf poslaneckého klubu Ľudoveckej frakcie v europarlamente stretol s Angelou Merkelovou v Berlíne.

Hovorili spolu o jeho kandidatúre v eurovoľbách ako „Spitzenenkandidata“ Európskej ľudovej strany, čo v preklade znamená, že Weber bude kandidátom na nového šéfa Európskej komisie v prípade úspechu ľudovcov v európskych voľbách.

Kancelárka voči jeho kandidatúre nemala  žiadne námietky a CDU podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung je pripravená  podporiť  Webera aj napriek sporu o otázke migrácie pred letnými prázdninami.

Rovnako  poslanec Európskeho parlamentu Daniel Caspary (CDU) povedal, že so svojimi straníckymi kolegami podporuje kandidatúru  Webera. Navyše aj francúzska časť európskych ľudovcov napokon podporila kandidatúru Manfreda Webera a nemecké média, ako napríklad Focus, hovoria, že francúzsky líder EĽS Joseph Daul bol kvôli tomu tiež v utorok Berlíne.

Nemecko je tak  na najlepšej ceste mať svojho šéfa Európskej komisie po viac ako 50 rokoch.

Konečné rozhodnutie o lídrovi Európskej ľudovej strany sa  uskutoční oficiálne na stretnutí strany v Helsinkách 8. novembra.

Merkelovej výmena podpory kandidátovi na post šéfa EK namiesto ECB otvára cestu francúzskemu kandidátovi na post šéfa Európskej centrálnej banky. Či tomu naozaj aj tak bude, by sme mohli vedieť v polovici septembra, kedy budú známe výsledky stretnutia Emmanuela Macrona a Angely Merkelovej.