Komentáre a názory Top

Komentár Petra Králika: Merkelová s Macronom zažívajú ďalší debakel – 12 štátov odmietlo rozpočet pre Eurozónu

Kancelárka Merkelová a prezident Macron sa dohodli na rokovaní v Meseburgu začiatkom týždňa na rozpočte pre eurozónu. Dvanásť štátov napísalo list proti plánom Nemecka a Francúzska k rozpočtu pre eurozónu. “Je to len začiatok debaty,” hovorí nemecký minister financií Olaf Scholz. Informuje Süddeutsche Zeitung.

V koncepte, ktorý predstavili Merkelová a Macron v Mesebergu, sú reforma eurozóny a riešenie migračnej krízy v spojitej nádobe, i keď sa to navonok tak neprezentuje. No pri bližšom pohľade je zrejmé, že plánovaný rozpočet eurozóny je elegantný spôsob ako sankcionovať Maďarsko a Poľsko a vytvárať vnútropolitický tlak na prijatie eura v krajine, ako je Česko.

Pre lepšiu predstavivosť, riešenie z Mesebergu pozostáva z dvoch rúk. Z jednej, ktorá trestá v migračnej kríze a druhá, ktorá rozdáva a odmeňuje “za solidaritu a eurohodnoty”.

Avšak už teraz ostatní členovia menovej únie spochybňujú užitočnosť takéhoto projektu, mieriac tým na úvahy o rozpočte eurozóny.

 

Dvanásť členských štátov EÚ vystúpilo proti francúzsko-nemeckému návrhu rozpočtu pre eurozónu.

 

V spoločnom liste adresovanom predsedovi Euroskupiny Mariovi Centenovi ministri financií tzv. “Hanzovnej ligy” spochybnili dodatočný rozpočet pre menovú úniu.

Tento list napísal holandský minister financií Wopke Hoekstra za Belgicko, Luxembursko, Rakúsko, Švédsko, Dánsko, Fínsko, Maltu, Írsko a pobaltské štáty.

Je k dispozícii v redakcii Süddeutsche Zeitung. Hovorí o “veľkom rozdiele v prínosoch z rozpočtu eurozóny”, ako bolo uvedené na zasadnutí ministrov financií v Luxemburgu. Najmä sa obáva o “morálne riziká” a otázky “daňovej neutrality”.

Zloženie krajín, ktoré list spísalo, ukazuje, ako sa zároveň prepojila koalícia Marka Rutteho – koalícia Severu s názormi Sebastiana Kurza. O tom, že tieto dve platformy nakoniec splynú a že sú si názorovo blízko, som písal už v predošlých komentároch.

Kancelárka Angela Merkelová (CDU) a francúzsky prezident Emmanuel Macron sa na svojom stretnutí v Mesebergu dohodli začiatkom tohto týždňa na vytvorení rozpočtu pre eurozónu.

Prostriedky by mali byť použité na investície s cieľom podporiť hospodársku konvergenciu krajín eurozóny. Tento návrh bol prvýkrát prerokovaný v kruhu ministrov financií EÚ.

Francúzsko-nemecká myšlienka spustila “rôzne reakcie” v rozhovoroch so svojimi náprotivkami, povedal minister financií Olaf Scholz (SPD). Bola položená otázka, či potrebujeme vôbec “takú domácnosť”. Diskusia ukázala, že navrhovaná cesta je rozumná pri prepojení rozpočtu s dlhodobým rozpočtom EÚ.

“Je to len začiatok debaty,” povedal Scholz. Je dôležité, aby takýto rozpočet existoval v rámci Európskej únie; Preto vyzýva, aby sa o ňom rokovalo len v priebehu rokovaní o viacročnom rozpočte od roku 2021.

Spolková vláda považuje rozpočet eurozóny za súčasť celkového rozpočtu EÚ. Merkelová a Scholz majú na mysli okrem už existujúcich príspevkov do rozpočtu EÚ, aj príjmy z dane z finančných transakcií. Ale v Luxembursku, podľa listu Hoekstra,”neexistoval jednoznačný konsenzus”.

Ten zároveň neexistuje ani v otázke riešenia migrácie a už dnes je zrejmé, že dnešný summit v Bruseli, kde absentuje Višegrádska skupina, skončí fiaskom. Napokon komentáre na Le Figaro od Isabelle Lasserre to len potvrdzujú.

Už zajtra o takomto čase budeme môcť zhodnotiť, či to, že Merkelová dnes nemá takmer žiadneho partnera pre realizáciu svojich európskych  plánov, sa stalo skutočnosťou, alebo sa jej predsa len podarilo “európskym angažovaním” atomizovať vlastnú domácu vnútropolitickú krízu.

Zatiaľ to vyzerá tak, že francúzsko-nemecký zadrhnutý motor ide od prehry k prehre.