Komentáre a názory Top

Komentár Petra KRÁLIKA: Pani Merkelová, odmietnite dnes pri stretnutí s Putinom Nord Stream 2

Tak radi všetci skloňujeme slovo vlastenectvo , že ten pojem je úplne vyprázdnený. Keď ho však najviac potrebujeme použiť a naplniť nejakým reálnym politickým obsahom tak mlčíme.

Myslím teraz na slovenskú politickú garnitúru. Nie je tomu inak ani teraz pred schôdzkou Merkelová – Putin. Mnohí poprední komentátori v Európe, americkí partneri Nemecka ale napokon aj politici z prostredia CDU volajú potom, aby na dnešnom stretnutí Merkelová konečne “zabila” Nord Stream 2.

Čakal by som v tejto atmosfére celkom slušného tlaku na túto požiadavku, že sa objaví rovnako silné politické vyhlásenie na Slovensku, ktoré vyzve Merkelovú, aby to spravila práve dnes pri stretnutí s Putinom.

Je to náš národný záujem.  Žiaľ opäť ticho “vlastencov” pre ktorých vlastenectvo končí ceremoniálnym a ikonickým adorovaním Putina, Blahu a Kotlebu, či uctievaním “metafyzikov” z Dolnej Krupej.

„Potrubie medzi Ruskom a Nemeckom, ktoré pôjde pod Baltským morom, sa má dostať do prevádzky do roku 2019. Ak sa otvorí, zdvojnásobí kapacitu plynovodu Nord Stream 1 o 55 miliárd metrov kubických plynu ročne a obíde existujúce plynovody, Poľsku a Ukrajine. 

Stredná Európa a pobaltské krajiny sú proti projektu ako strategická hrozba Kremľa pre bezpečnosť ich zásobovania energiou.“, píše na PoliticoJohn Vinocur bývalý viceprezident International Herald Tribune.

Dokonca aj poprední predstavitelia Merkelovej konzervatívneho bloku súhlasia so „zabitím“ projektu Nord Stream 2.

Manfred Weber, šéf skupiny Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente a Norbert Röttgen, predseda výboru pre zahraničné veci Bundestagu, napísali (spolu s politikmi z iných strán), že nemecká vláda “musí ukázať svoje farby. Európske dodávky energie a solidarita s našimi susedmi hovoria proti Nord Stream 2. “

Günther Oettinger, komisár EÚ pre energetiku v rokoch 2010 až2014, nazval ruskú energetickú politiku “Putinovou novou červenou armádou”a obvinil Merkelovú zo zvýšenej závislosti Európy a Nemecka od Gazpromu.  Ruské dodávky plynu  predstavujú  50 až 75 percent dodávok zemného plynu do Nemecka.

Merkelová napriek výzvam stále tvrdí, že Nord Stream 2 je čisto komerčnou stavbou. Dnes už mnohí politici aj v Nemecku toto tvrdenie považujú za chybné.

Navyše Nord Stream 2 je červeným súknompre Donalda Trumpa a Spojené štáty americké.

Prezident Donald Trump minulý rok podpísal zákon o boji proti nepriateľským krajinám prostredníctvom sankcií, ktorý bol schválený s takmer jednohlasnou republikánskou podporou, ktorá nazvala plynovod Nord Stream 2 geostrategickou zbraňou zameranú na amerických spojencov a priateľov v Európe.

 

Americké opatrenia umožňujú zastavenie jeho výstavby. Sankcie by mohli byť uložené voči spoločnostiam pracujúcim priamo na potrubí, ktoré vyústi na breh Baltského mora v Lubmine, hneď v susedstve volebného obvodu Merkelovej.

„Ak by bola Merkelová  skutočne  schopná viesť v ére, v ktorej, ako tvrdí, európske rozhodovanie sa nemôže plne spoliehať na Ameriku, odmietne Nord Stream 2 na summite s Putinom“, vzýva John Vinocur

Ja dodávam: Pani Merkelová, ak vám skutočne ide o solidaritu v EÚ a obnovenie dôvery vo vás v strednej Európe, tak máte jedinečnú príležitosť to preukázať práve dnes!

 Pani Merkelová,  odmietnite  dnes pri stretnutí s Putinom Nord Stream 2.