Komentáre a názory Top

Komentár Radoslava Štefančíka: Zásah voči vrahom Kuciaka je fajn, dôveru polícii to však nevráti

Polícia vraj chytila vraha Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka. Preletelo nielen slovenskými médiami a viacerí optimisti, dokonca aj z radov politikov, už častujú slovenskú políciu pozitívnymi prívlastkami. Ten pošramotený obraz slovenskej polície sa podarilo aspoň trochu napraviť. Sú tu však na mieste obavy, že pôjde len o chvíľkový moment a už čoskoro sa vrátime do starých koľají. Je to na to viacero dôvodov.

Dôvod prvý sa skrýva v personálnych výmenách na čelných pozíciách či už ministerstva vnútra, alebo policajného zboru. Ministerka Saková je len predĺženou rukou bývalého ministra Kaliňáka, Tibor Gašpar i Róbert Krajmer, ktorí odišli zo svojich funkcií pre nedôveru verejnosti voči polícii, sa prakticky vracajú do služieb silových zložiek.

Dôvod druhý spočíva v úsilí tejto vládnej koalície zabezpečiť pokračovanie závislosti polície na politickom rozhodovaní aktuálnych držiteľov politickej moci. Aj napriek ochote zveriť voľbu šéfa slovenských policajtov do rúk osobitnej komisie, spôsob obsadzovania tejto komisie neprináša nezávislosť na politickom rozhodovaní. Smer sa tak ani v nových podmienkach nebude musieť obávať nezávislosti polície.

Ďalší dôvod rovnako súvisí s politikou. Napriek tomu, že polícia má pomáhať a chrániť, niekedy to vyzerá tak, že chráni a pomáha iba vybraným jedincom. Človeku sa chce povedať, iba „našim ľuďom“.

Napokon ten posledný a mimoriadne závažný a možno aj najdôležitejší dôvod je, že polícia nedokáže zabezpečiť, aby v ich radoch pracovali výlučne slušní a poctiví policajti. Azda neprejde mesiac, aby v médiách neprebehla informácia, že kdesi na Slovensku bývalý alebo súčasný policajt spáchal nejaký závažný skutok. Tam niekoho zbili, inokedy olúpili alebo zavraždili.

Kuciaka s Kušnírovou mal zabiť bývalý policajt, iný expolicajt zavraždil na Spiši svoju snúbenicu, iný zasa akýchsi dôchodcov na južnom Slovensku, vo vražde horehronského podnikateľa Jána Kubašiaka mal prsty dokonca aktívny policajt, s vraždami na objednávku bloger Radovan Bránik spája dokonca samotnú Národnú kriminálnu agentúru. Iní policajti strieľajú na auto mladých ľudí, iní zasa dobijú sfetovanú vodičku. Ak by sme chceli vymenovať všetky závažné trestné činy, z ktorých sú podozriví alebo už boli odsúdení bývalí príslušníci policajného zboru, čítali by sme ten zoznam zrejme niekoľko dní.

Slovenská polícia ako keby bola magnetom pre rozličných lumpov, podvodníkov, vrahov. Práve tí, ktorí majú „pomáhať a chrániť“, sú hrozbou pre našu bezpečnosť. Trestná činnosť spájaná s členmi policajného zboru je tým najdôležitejším dôvodom, prečo je nedôvera verejnosti v slovenskú políciu taká silná. Práve pokračujúca nedôvera v slovenskú políciu bude tým najväčším problémom, ktorý bude musieť nový policajný prezident riešiť.

Ak to však aj pri novom policajnom prezidentovi bude len o tom, či budú môcť bývalí politici spájaní s rozličnými korupčnými kauzami, pokojne spávať bez obáv, že im raz niekedy nad ránom kukláči vykopnú dvere, budeme presne tam, kde doteraz. Bez ohľadu na to, že v radoch polície pracuje množstvo zodpovedných a slušných ľudí. Lebo práve ten zvyšok kazí meno polície a nahlodáva dôveru verejnosti v túto tak dôležitú inštitúciu.

*Autor je slovenský politológ a vysokoškolský pedagóg, dekan Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave