Komentáre a názory Top

Komentár Tomáša Lukačovského: Na výhody EÚ sme si zvykli, na eurovoľby nie

Zdroj: archív

Slovenská republika vstúpila do Európskej únie 1. mája 2004, teda pred 15 rokmi. Náš vstup schválilo 92 % hlasujúcich v referende, ktoré sa za účasti nadpolovičnej väčšiny občanov SR uskutočnilo rok predtým. Najnovší Eurobarometer z apríla 2019 ukázal, že dnes by za zotrvanie Slovenska v EÚ hlasovalo v prípadnom referende 69 % opýtaných. Za vystúpenie by bolo len 11 % a vyjadriť sa nevedelo ďalších 20 % respondentov.

 

Výsledky sú po 15 rokoch pozitívne a potvrdzujú, že väčšina občanov SR je naladená proeurópsky. Odkazujú nám však aj to, že každý desiaty človek sa necíti v EÚ dobre a každý piaty nevie, či by mu bolo lepšie vnútri alebo mimo Únie. Dôvodov pre takéto postoje je viacero, ale medzi najdôležitejšie iste patrí skutočnosť, že množstvo ľudí si jednoducho nespája EÚ s rôznymi výhodami, ktoré si dlhodobo a dennodenne užívame.

Napokon, malý test správnosti takéhoto tvrdenia môže vykonať každý. Stačí požiadať svojich kolegov, spolužiakov, deti, rodičov alebo starých rodičov, aby spontánne vymenovali výhody, ktoré nám európska integrácia priniesla. Podľa prieskumu agentúry Focus z januára 2019 vypracovaného pre Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku až 63 % respondentov nevie na takto položenú otázku odpovedať. Na Európsku úniu sme si už zjavne zvykli a jej benefity považujeme za automatické.

Prieskum ďalej potvrdil, že ľudia si spontánne spomenú najmä na výhody ekonomickejšieho charakteru, napríklad možnosť slobodného cestovania v rámci Schengenu alebo na eurofondy a z nich postavené diaľnice a vynovené školy či námestia. Medzi takéto výhody možno zaradiť aj rýchlejší rast životnej úrovne a platov než mimo EÚ, napríklad v porovnaní s Ukrajinou alebo Srbskom. Patria sem aj fakty, že 85 % slovenského exportu smeruje do iných členských štátov EÚ a 90 % investícií k nám prichádza taktiež zvnútra Únie, čo potvrdzuje, že fungujúci európsky jednotný trh je dnes pre prosperitu Slovenska nevyhnutnosťou.

Už menej si spomíname na zrušenie roamingu alebo program Erasmus. Ide pritom tiež o výhody, ktoré pociťujeme v našich peňaženkách. Drahé telefonovanie a dátovanie počas dovoleniek a služobných ciest je dnes minulosťou a krátkodobý pobyt v inej európskej krajine za účelom štúdia nikdy nebol jednoduchší, a to platí aj pre študentov pochádzajúcich z chudobnejších pomerov.

Málokomu tiež napadne, že medzi výhody členstva SR v EÚ patrí aj právo na potrebnú zdravotnú starostlivosť v každom kúte EÚ, ktoré nám garantuje Európsky preukaz zdravotného poistenia. Európske občianstvo nám zase garantuje diplomatickú a konzulárnu ochranu kdekoľvek vo svete, kde SR ako menšia krajina z kapacitných dôvodov nemá svojich zástupcov, ale väčšie európske krajiny áno.

Členstvo v EÚ prinieslo na Slovensko aj dvojročnú záruku na všetok zakúpený tovar, celoeurópske tiesňové telefónne číslo 112, univerzálne nabíjačky pre mobilné telefóny, európsky cestovný pas pre domáce zvieratá, bezvízový styk s USA a Kanadou, väčšiu ochranu súkromia a osobných údajov na internete pri používaní Facebooku, Googlu alebo YouTube.

Potom tu sú ešte pozitíva, ktoré si v bežnom živote neuvedomujeme. Napríklad, Slovensko má prostredníctvom svojich zástupcov v inštitúciách EÚ a na európskych rokovaniach väčší vplyv na celoeurópsku a svetovú politiku. Je nás počuť viac než mnohé od nás väčšie krajiny, ktoré nie sú súčasťou EÚ a sú odkázané len na svoje bilaterálne vzťahy. Vďaka spoločnej zahraničnej a bezpečnostno-obrannej politike EÚ sme taktiež silnejší a vo väčšom bezpečí. Zabúdať by sme nemali ani na euro a s ním spojených menej návštev v zmenárni, jednoduchšie porovnávanie cien, stabilné ceny a úroky a vysokú dôveryhodnosť Slovenska na finančných trhoch.

Možno to vyznie úsmevne, ale vďaka EÚ sme všetci ešte aj držiteľmi Nobelovej ceny za mier, ktorú EÚ získala v roku 2012 za presadzovanie mieru, uzmierenia, demokracie a ľudských práv v Európe. Žiaden z týchto nehmotných výdobytkov – a ani žiadna z výhod spomenutých vyššie – totižto nie je na kontinente stáročia sužovaného vojnami, diktatúrami a chudobou samozrejmosťou.

Nezabúdajme na pozitíva, ktoré nám spoločná Európa prináša, a neignorujeme voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia 25. mája 2019. Vyšlime do Bruselu a Štrasburgu zástupcov, ktorí budú ochraňovať tieto výdobytky aj pre nás. Naposledy, v roku 2014, malo Slovensko najnižšiu volebnú účasť z celej EÚ, len 13 %. Ukážme tentoraz, že aj my sme EÚ.

* Autor je odborník na Európsku úniu, má skúsenosti z oblasti medzinárodných vzťahov