Domáce Komentáre a názory

Komentár: Trumpov najdôležitejší krok: Svet očakáva prvé kroky nového najmocnejšieho centrálneho bankára

WASHINGTON – Súčasná hlava americkej centrálnej banky (Fedu) Janet Yellen končí svoje prvé a posledné funkčné obdobie vo februári a nahradí ju Jerome Powell. Názory ekonómov na tohto človeka sa líšia a preto sa skúsme pozrieť, čo by nás mohlo čakať v nasledujúcich mesiacoch.

Donald Trump vymenoval Powella do tejto funkcie a viacerí analytici sa zhodujú, že to bolo zatiaľ najdôležitejšie rozhodnutie v jeho prezidentskej kariére. Veľa ich ale zatiaľ neurobil. Vo Fede by mala pokračovať kontinuita a súčasná monetárna politika pomalého zvyšovania sadzieb tak pravdepodobne zostane zachovaná. Powell by ale mohol mať viac otvorený prístup k rušeniu regulácií, čo podporuje aj samotný prezident.

Šéfovskú stoličku preberie po piatich zvyšovaniach úrokových sadzieb (za predpokladu, že Fed naplní očakávania a zvýši základnú úrokovú sadzbu (fed funds) aj v decembri) a ekonomický rast dosahuje okolo 2,5 percenta ročne, čo ale nie je žiadna sláva. Americké akcie rastú takmer každým dňom na nové historické maximá, ale inflácia zostáva utlmená hlboko pod 2 percentami (ak berieme do úvahy hlavný ukazovateľ inflácie pre Fed tzv. PCE index, ktorý sa pohybuje okolo 1,4 percenta medziročne). To bude komplikovať budúce zvyšovanie sadzieb v USA, nakoľko rast inflácie je pre Fed veľmi dôležitý.

Negatívom je aj prudký rast krátkodobých výnosov na dlhopisoch, ktoré sú najviac ovplyvnené monetárnou politikou Fedu a teda zvyšovaním sadzieb. Dlhodobejšie výnosy však nerastú, alebo klesajú a preto sa dlhopisová krivka môže dostať až do inverzného stavu.

Ak Fed bude teda pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, bude mať priestor na ich znižovanie počas recesie, alebo veľkého poklesu na finančných trhoch. Recesia raz určite príde a pokiaľ budú sadzby pri 3 percentách, je tu priestor na ich opätovné zníženie na nulu, alebo do negatívneho pásma.

Na druhej strane je tu aj otázka politizácie americkej centrálnej banky. Trump tam dotlačil svojho človeka, ktorý je republikánske založený a bude sa snažiť cez Fed presadiť zrušenie niektorých regulácií, ktoré sú vo finančnom sektore platné od krízy.

Na záver treba podotknúť, že Powella nečaká ľahká úloha, nakoľko monetárna politika nie je len o zvyšovaní, alebo znižovaní sadzieb, resp. kvantitatívneho uvoľňovania (Quantitative Easing). Powell je právne vzdelaný a preto bude mať pravdepodobne lepší prehľad aj v oblasti regulácií a legislatívy. Akciové trhy sú zrelé na korekciu a ekonomika tiež rastie pod dlhodobým priemerom, pričom môžeme vidieť jej spomalenie počas jeho funkčného obdobia. Utesňovanie monetárnej politiky je už v trhu započítané a naplánované, ale investorov bude hlavne zaujímať to, ako bude Powell reagovať na možné prepady na akciovom trhu, inverznú dlhopisovú krivku, alebo spomalenie ekonomiky, prípadne recesiu. To v trhu započítané nie je a preto bude musieť investorov presvedčiť, že aj on vie chrániť stabilitu na finančných trhoch a udržať ekonomiku v rastovom tempe.

Peter Bukov, Foto: Archív autora

Hlavný analytik TopForex