Politika Spoločnosť Domáce Top

Komisia, ktorá prešetrí prípad policajného exprezidenta Lučanského, má 17 členov

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Nezávislá kontrolná komisia, ktorá má prešetriť úmrtie policajného exprezidenta Milana Lučanského i jeho skoršie zranenie oka, má 17 členov. Sú medzi nimi koaliční i opoziční poslanci Národnej rady SR, nominant prezidentky SR Zuzany Čaputovej, verejnej ochrankyne práv, predstavitelia médií či odborníci zo zahraničia. Komisia v pondelok schvaľovala svoj štatút. Členovia podpísali záväzok mlčanlivosti. Informovať budú verejnosť až o záveroch prešetrovania, o ktorých budú hlasovať. Oznámila to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

 

V komisii sú koaliční i opoziční poslanci Národnej rady SR okrem zástupcov strany Za ľudí, nominant prezidentky SR Zuzany Čaputovej Radovan Pala, za verejnú ochrankyňu práv Tomáš Čitbaj, zástupcovia médií či odborníci zo zahraničia, napríklad bývalá česká ombudsmanka Anna Šabatová. Ako expertka bude pôsobiť napríklad odborníčka Monika Platek z Poľska.

Komisia by mala komunikovať i s rodinou Lučanského. O záveroch bude komisia hlasovať. Ak niekto nebude súhlasiť, bude môcť zdôvodniť prečo.

Ministerka vyhlásila, že momentálne nevidí dôvod uvažovať nad odchodom z funkcie. “Ak by som odišla, považovala by som to za zbabelé,” skonštatovala. Mimoriadna udalosť je podľa nej politicky zneužívaná. Deklaruje, že urobí všetko preto, aby bol prípad riadne prešetrený. Ak sa ukáže, že v niečom pochybila, je pripravená tomu čeliť. Kolíková je na základe doterajších informácií presvedčená, že v prípade smrti Lučanského išlo o samovraždu.

Ministerka tiež priblížila, že plánujú publikovať niektoré dokumenty, pri ktorých riziko ohrozenia vyšetrovania dopredu zvážia. “Kamerové zábery nemôžeme zverejniť,” skonštatovala. Marilo by sa tým trestné konanie. Bývalý policajný prezident Lučanský zomrel v stredu 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým vo väzbe pokúsil o samovraždu.

Ako pripomenula členka komisie, poslankyňa NR SR Denisa Saková (nezaradená), komisia nemá vyšetrovať. Zámerom je preskúmať, či dodržali príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže všetky postupy. Doplnila tiež, že komisia pravdepodobne nebude mať napríklad možnosť nahliadať do vyšetrovacieho spisu. O práci komisie sa podľa nej môže informovať aj Lučanského rodina. Exministerka vnútra tiež informovala, že pohreb bývalého šéfa polície sa uskutoční v piatok (8. 1.).

K prípadu Lučanského zasadne vo štvrtok (7. 1.) aj Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť. Bývalý policajný prezident Lučanský zomrel v stredu 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým vo väzbe pokúsil o samovraždu.