Regióny Bratislava

Komplexnú koncepciu rozvoja Sadu Janka Kráľa má priniesť nová štúdia

Metropolitný inštitút vyhlásil výzvu na vypracovanie koncepcie v Sade Janka Kráľa. Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
BRATISLAVA – Komplexnú koncepciu rozvoja Sadu Janka Kráľa, najstaršieho verejného parku v strednej Európe, a susediaceho Tyršovho nábrežia v bratislavskej Petržalke má priniesť nová štúdia. Metropolitný inštitút Bratislavy na jej zhotoviteľa vyhlásil súťaž. Zapojiť sa do nej je možné do 2. júna. Výsledky by mali byť známe v polovici júna.
Riešené územie má rozlohu 37,5 hektára. “Súťaž má naštartovať systematickú obnovu tejto celoslovensky významnej lokality. Aby na seba racionálne nadväzovali čiastkové rekonštrukcie, ale aj nová výsadba zelene,” skonštatoval riaditeľ sekcie súťaží z MIB Marek Harčarík. Štúdia sa tak má stať podkladom pre budúce revitalizácie a zásahy. Samotná štúdia má pozostávať z dvoch častí, a to zo štúdie realizovateľnosti a krajinársko-urbanisticko-ekologickej štúdie. Víziu územia má riešiť z hľadiska adaptácie na klimatickú krízu, podpory biodiverzity fauny a flóry či z hľadiska bezbariérovosti. Docieliť sa má aj to, aby park lepšie interagoval so susediacim Dunajom. Navrhované zásahy by mali obnoviť zeleň i doplniť funkcie pre návštevníkov, nemali by však zmeniť charakter územia.
Dopyt po komplexnej štúdii vzniká aj z dôvodu budúcej výsadby zelene. Mnohé zo súčasných stromov, z ktorých niektoré pochádzajú ešte z doby vzniku parku, dožívajú a začínajú byť nebezpečné. Vzniknúť má preto jasný plán pre výsadbu nových stromov, ktoré majú nahradiť tie dožívajúce. Rešpektovať sa má zároveň historická hodnota parku, najmä jeho prírodno-krajinárska kompozícia. Vzťahuje sa to nielen na výsadbu, ale aj iné krajinárske zásahy z prvých etáp vývoja parku, napríklad pozostatky pôvodného lužného lesa, protinapoleónsky val či súčasnú centrálnu lúku. Zohľadniť sa zároveň má aj odlišná identita a funkcia jednotlivých častí parku. Kým Tyršovo nábrežie ožíva podujatiami, centrálna časť parku slúži skôr na oddych.
Hlavné mesto v minulosti vykonalo v parku viacero menších či väčších zásahov. Pribudlo napríklad nové osvetlenie, lavičky či odpadkové koše, komplexne zrekonštruované sú podzemné verejné toalety. Upravené je tiež okolie Pamätníka obetiam extrémizmu. Pri Moste SNP i na Tyršovom nábreží pribudlo “cvičko”, pri Moste SNP sa pracuje aj na novom skateparku. Začalo sa taktiež s obnovou objektu, ktorý v minulosti slúžil ako nočný salón. Tento rok tam má vzniknúť bistro. Sad Janka Kráľa bol založený okolo roku 1775. Ide o jeden z najstarších európskych parkov, ktorý je zaradený do zoznamu národných kultúrnych pamiatok SR.