Politika Zahraničné Top

Komplikácia v plánoch Merkelovej. Rokovania o vláde skrachovali

BERLÍN – Rokovania o novej nemeckej vláde skrachovali. Stalo sa tak po tom, čo líder Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christian Lindner v noci z nedele na pondelok oznámil, že strana už nebude pokračovať v koaličných rokovaniach, pretože odmieta ďalej ustupovať od svojich princípov.  „Je lepšie nevládnuť, ako vládnuť nesprávne,” vyhlásil.

Čo sa bude po zlyhaní rozhovorov diať ďalej, zatiaľ nie je známe.  Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, jednoznačný víťaz parlamentných volieb, ktoré sa konali 24. septembra, chcela zobrať do koalície okrem FDP aj Zelených, s ktorými by sa mohla pokúsiť o sformovanie menšinovej vlády.

Deň na hlboké úvahy

Nemecko však pravdepodobne čakajú predčasné voľby. Merkelová sa v pondelok stretne s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom, ktorému formálne oznámi zlyhanie koaličných rokovaní.

„Je to deň pre hlboké úvahy o tom, ako pokračovať s Nemeckom. Ako kancelárka urobím všetko pre to, aby som zabezpečila dobré riadenie krajiny v nadchádzajúcich zložitých týždňoch,” vyjadrila sa.

Stranám zapojeným do koaličných rokovaní sa nepodarilo vyriešiť viacero sporných otázok. Podľa spravodajského portálu BBC sa značne rozchádzali v problematike daní, migrácie aj ochrany životného prostredia.

Prezidentova výzva

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval v pondelok politické strany, ktoré rokovali o vytvorení vládnej koalície, aby si svoje postoje ešte raz dobre rozmysleli.  „Stretlo by sa s nepochopením a veľkými obavami vo vnútri našej krajiny, ako aj v zahraničí, a predovšetkým u našich európskych susedov, ak by si politické sily v najväčšej a ekonomicky najsilnejšej krajine Európy prestali plniť svoju úlohu,” vyhlásil v pondelok nemecký prezident Steinmeier.

Ísť do vládnej koalície s Merkelovou v pondelok opätovne a jednoznačne odmietla aj Sociálno-demokratická strana Nemecka (SPD) Martina Schulza, ktorá vo voľbách skončila druhá. Obe strany sú pritom súčasťou terajšej koalície a majú veľmi podobný pohľad predovšetkým na medzinárodné dianie a otázky ako vzťah k Rusku či utečenecká kríza.

Foto: SITA