Politika Stranícke správy Domáce

Komunálne voľby pomohli preferenciám Progresívneho Slovenska a Spolu. Otvorili by im dvere do parlamentu

Národná rada SR, Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA- Komunálne voľby pomohli doteraz mimoparlamentným stranám. Kampane na primátorov, starostov a poslancov pomohli zviditeľniť ich značky, volebný úspech potvrdzuje aj prieskum verejnej mienky. Podľa agentúry Focus v porovnaní s nameranými preferenciami v septembri posilňujú najmä KDH, Progresívne Slovensko a Spolu. 

Prieskum sa realizoval v období vrcholiacich komunálnych volieb. Výsledok tak do istej miery treba pripísať náladám počas volebnej soboty 10. novembra a následným výsledkom týchto volieb. Prieskum nezachytil najnovšie informácie o rigoróznej práci Andreja Danka, ani údajné sledovanie členov iniciatívy Za slušné Slovensko, či ich výsluch pred orgánmi Národnej kriminálnej agentúry.

Pri prepočte týchto preferencií na poslanecké kreslá v Národnej rade SR je jasné, že súčasná koalícia nemá väčšinu. Na druhú stranu široká koalícia opozičných strán, vrátane tých mimoparlamentných, by spolu mala 77 kresiel.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?”.

11,9% respondentov by nešlo voliť a 12,7% odpovedalo neviem“.

Ostatných 75,4% rozhodnutých respondentov rozdelilo svoje preferencie tak, ako je uvedené v tabuľke.

Prieskum volebných preferencií, november 2018. Zdroj: agentúra Focus