Domáce Ekonomika Spoločnosť Top

Koncesionárske poplatky sú opäť témou. Danko chce zasa hovoriť o ich zrušení

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Najskôr ich mali zrušiť, neskôr zvýšiť a nakoniec sa o nich prestalo hovoriť. Téma platenia koncesionárskych poplatkov už neraz rozvírila vášne na politickej scéne. Kvôli koncesiám si svojho času skočili do vlasov aj predseda národniarov Andrej Danko (SNS) s exministrom kultúry Marekom Maďaričom (nezaradený). Strana Sloboda a solidarita (SaS) sa rozhodla túto tému opäť otvoriť a zamiešať ňou karty. Podľa Danka SaS-kári na presadenie návrhu nemajú kompetencie. To, že by túto tému otvorili sami nevyvrátil.

 

Sumu vo výške 4,64 eur musí mesačne platiť každá domácnosť, ktorá odoberá elektrinu. Z toho vyplýva, že či máte televíziu alebo nie, či využívate služby RTVS alebo nie, poplatok tak či tak musíte uhradiť.

Aj táto skutočnosť bola jedným z dôvodov, ktorá vyburcovala členky strany SaS Janu Kiššovú a Renátu Kaščákovú k vypracovaniu návrhu zákona o úplnom zrušení koncesionárskych poplatkov. ,,Koncesionárske poplatky nie sú ničím iným, len jedným z mnohých spôsobov akými štát finančne zaťažuje občanov a podnikateľov. Ich zrušením by každá domácnosť mesačne ušetrila 4,64 eur a podnikatelia, v závislosti od toho koľko zamestnávajú pracovníkov by ušetrili od 4,64 eur do výšky 464,71 eur mesačne,” povedala poslankyňa Jana Kiššová.

Jej kolegyňa Renáta Kaščáková vysvetlila, že zrušením koncesií strana Sloboda a solidarita nechce narušiť financovanie verejnoprávneho média. Chce docieliť financovanie z iného zdroja ako od občanov Slovenska. ,,Náš návrh hovorí, že súbežne so zrušením koncesií bude zriadený aj nárok na financovanie RTVS zo štátneho rozpočtu, tzv. nárokovateľnou položkou. Jej výšku navrhujeme 81 640 000 eur. Čo je zhruba tá istá suma akú dnes RTVS na koncesionárskych poplatkoch,” vysvetlila poslankyňa s tým, že návrh predložia na najbližšej parlamentnej schôdzi.

Iniciatívu SaS však Andrej Danko neocenil. Tiež naznačil možnosť, že SNS túto tému opäť otvorí. ,,Pokiaľ SaS nie je v koalícii, sú jej návrhy irelevantné. Ak SNS obháji tento rok v koalícii zrušenie koncesií, navrhne to do Národnej rady sama,” povedala pre Glob.sk riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka.

Polovičnú sadzbu (2,32 eura)  prispievajú na chod RTVS len poberatelia dávky v hmotnej núdzi a poberatelia dôchodku, ktorí nemajú príjem zo zárobkovej činnosti. Úplne oslobodení od platenia koncesionárskych poplatkov sú nemocnice, školy, zariadenia Zboru väzenskej a justičnej stráže, Rozhlas a televízia Slovenska, zariadenia sociálnych služieb, platitelia ťažko zdravotne postihnutí a osoby, ktoré nie sú občanmi Slovenskej republiky alebo diplomatickú imunitu.

Andrej Danko vs. Marek Maďarič

Konflikt medzi predsedom Slovenskej národnej strany (SNS) Andrejom Dankom a exministrom kultúry Marekom Maďaričom (nezaradený) siaha až do roku 2016. Dôvodom ich hádok boli koncesionárske poplatky. Zatiaľ čo jeden ich chcel zrušiť, ten druhý orodoval za ich zvýšenie.

Podľa Danka vtedy štát mal dostatočnú rezervu na to, aby mohol hradiť koncesionárske poplatky dotáciami štátu a neobmedzenou reklamou. „Mala by mať možnosť neobmedzenej reklamy, mali by sa zrušiť koncesionárske poplatky a mala by byť financovaná len štátom,“ uviedol šéf národniarov. 

Víziou vtedajšieho ministra kultúry Mareka Maďariča bolo zvýšiť koncesionárske poplatky z takmer piatich eur na 7 eur. Dankov návrh zahltiť verejnoprávnu televíziu reklamou striktne odmietol. „Zmeniť RTVS na štátnu televíziu s neobmedzenou reklamou by bol veľký krok späť. Zmenilo by to nielen samotný program RTVS smerom ku komerčnosti, ale vážne by to aj narušilo duálny systém vysielania, v ktorom je na reklame postavené financovanie súkromných televízií a rozhlasov. S takýmito úvahami sa ani trochu nestotožňujem,“ povedal v minulosti pre Nový čas Maďarič.

Galéria
Domácnosti a zametnávatelia sú povinní mesačne prispievať 4,64 eura na chod RTVS. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Koncesionárske poplatky považuje SaS za nespravodlivú a nesystémovú daň naviac. Zdroj: FB / Sloboda a Solidarita
Poplatky na chod RTVS naštrbili vzťahy medzi predsedom národniarov Andrejom Dankom a exministrom kultúry Marekom Maďaričom. Zdroj: archív
To, že sa koalícia nezhodne vždy na všetkom je prirodzené, povedal Danko. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Exminister kultúry Marek Maďarič ich chcel zvýšiť. Zdroj: TASR / Dano Veselský
navigate_before
navigate_next