Spoločnosť Zahraničné Top

Konečne sa dočkajú. Fanúšikov Karla Gotta čaká spomienkový koncert podľa maestrových predstáv

Zdroj: SITA / Marek Mrviš

BRATISLAVA – Je to tu. Po mnohých problémoch, ktoré si musela manželka Karla Gotta Ivana vytrpieť, sa rozhodla fanúšikov maestra potešiť. Oznámila správu, na ktorú mnohí netrpezlivo čakali. Okrem toho, že hasila problémy po príživníkoch, pripravovala aj spomienkový koncert. Vstupenky sa rýchlosťou blesku predali a tak pridali ďalší. To svedčí len o jednom – Karel Gott je nesmrteľnou legendou.

 

V predvianočnom čase sa priaznivci Karla Gotta dočkajú spomienkových koncertov – Pocta Karlovi Gottovi. Manželka Ivana Gottová oznámila túto správu na oficiálnej stránke speváka. Na koncertoch, ktoré sa uskutočnia 15.-16. decembra, sa predstavia najväčšie hviezdy českej a slovenskej populárnej hudby. Konkrétne mená však zatiaľ neprezradili.

 

Na spomienkovom koncerte by sa mali objaviť známe tváre. Zatiaľ neprezradili konkrétne mená. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák

Gottove prianie

V najväčšej českej O2 aréne v rámci spomienkového koncertu zaznejú najznámejšie Gottove piesne. Spevákov bude doprevádzať Band Pavla Větrovce. ,,Manžel si ešte za svojho života uvedomoval, že koncert na jeho pamiatku by pre jeho priaznivcov mal byť usporiadaný. Chcel, aby organizátorom koncertu bola agentúra Karel Gott Agency a oznámil svojmu najbližšiemu tímu aj veľmi konkrétnu predstavu koncertu. Budeme sa snažiť jeho prianie naplniť,” napísala na oficiálnu stránku Ivana Gottová.

Najskôr manželka spolu s ich hovorkyňou Anetou Stolzovou oznámili iba jeden spomienkový koncert. No keďže bol hneď vypredaný, pre obrovský záujem pridali ďalší.

V rámci koncertov sa rozhodla rodina pre zásadný krok. ,,Výťažok z obidvoch koncertov bude venovaný na podporu výskumu v oblasti lymfómu a leukémie, vykonávaného na I. internej klinike 1. lekárskej fakulty Karlovej univerzity a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe na Karlovom námestí,” dodáva Stolzová.

 

Gott mal jasnú predstavu spomienkového koncertu. Zdroj: TASR / Branislav Raeko

Bezohľadnosť príživníkov

Iba dva mesiace po smrti Karla Gotta rodina zistila, že sa začali pripravovať prvé spomienkové koncerty venované jeho pamiatke. Tie si ale rodina tak skoro neželala. A už vôbec nie, aby ich organizoval niekto ,,cudzí‘‘. ,,V tejto chvíli, stále krátko po jeho odchode, je skoro čokoľvek podnikať. Bolo by to bezohľadné ako voči zosnulému Karlovi Gottovi, tak voči jeho najbližším,‘‘ napísala vtedy za rodinu nebohého Karla Gotta Aneta Stolzová.

To, že svoje vyhlásenie mysleli vážne, podložili aj drsným odkazom pre všetkých príživníkov: ,,Zarábať na mene Karla Gotta v dobe hlbokého smútku je z nášho pohľadu neprístupné.‘‘ Verejnosť vtedy ubezpečili, že koncerty plánujú a svoj sľub aj dodržali.

 

Ivana Gottová musela riešiť príživníkov. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák

Zástupy ľudí

Karel Gott bojoval s rakovinou, neskôr trpel akútnou leukémiou. Zomrel 1.10.2019 v kruhu svojich najbližších. Po oznámení tejto smutnej správy sa okamžite začali schádzať jeho fanúšikovia pred vilou na Bertramke, kde Gott so svojou rodinou býval. Ľudia tam vo veľkom nosili kvety a zapaľovali sviečky.

Verejná rozlúčka s Karlom Gottom sa konala 11. októbra v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. Do Prahy sa zišli jeho fanúšikovia zo všetkých kútov Českej republiky i zo zahraničia. Truhla bola vystavená so štátnymi poctami vo Veľkej sále, za účasti čestnej stráže Armády Českej republiky. Zúčastnení do kondolenčných kníh zapisovali rôzne spomienky na Zlatého slávika Gotta.

 

Verejná rozlúčka s Karlom Gottom. Zdroj: TASR / AP

Pieseň na rozlúčku

O deň neskôr sa konal Gottov pohreb so štátnymi poctami v katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Ten bol určený iba pre pozvaných hostí. V tento deň splnili Gottovi niekoľko prianí. Omšu slúžil kardinál Dominik Duka a Lucie Bílá zaspievala pieseň, ktorú si želal samotný Gott. Počas rozlúčky prehovorila pred hosťami herečka Jiřina Bohdalová. Verejnosť sledovala priebeh omše na III. nádvorí Pražského hradu prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky. Po pohrebe previezli truhlu s jeho pozostatkami do motolského krematória. Keď auto s Karlom Gottom odchádzalo z katedrály, obrovský dav ľudí mu naposledy zatlieskal. Česká republika bola v tento deň zahalená do čiernej farby, vyhlásený bol štátny smútok.

 

Gottovi naposledy zatlieskali jeho fanúšikovia počas pohrebu so štátnymi poctami. Zdroj: TASR / AP

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Český slávik zostane navždy v srdciach mnohých ľudí. Zdroj: karelgott.com / Martin Kubica
Už na jeseň vyjde dokument o Karlovi Gottovi. Zdroj: Bontonfilm
Karel Gott stihol ešte naspievať s jednou zo svojich dcér pieseň Srdce nehasnou. Zdroj: karelgott.com
navigate_before
navigate_next