Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

KONEČNE sme sa dočkali: TAKTO vláda ZASTROPUJE ceny energií na budúci rok

Dotácie štátu na ceny energií budú priamo vo faktúrach, Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Vláda zastropuje ceny tepla, plynu aj elektriny pre domácností na budúci rok. V návrhu rozpočtu je na to dosť peňazí, potvrdil v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

 

Konkrétne čísla podľa neho predstavia tak, ako bolo avizované už skôr, teda začiatkom decembra. Systém dotovania cien je však už známy. “Vo faktúrach, ktoré budú chodiť od dodávateľov, bude mať každá domácnosť vyznačené, koľko by bola cena, ak by nebola štátna dotácia a koľko bude, keď tam bude štátna dotácia,” priblížil Krajniak. Chcú to spraviť tak, aby bolo zvýšenie cien pre rôzne typy domácností v rôznych regiónoch Slovenska férové. Podľa Krajniaka nie je dôležité percento zvýšenia cien, ale konkrétny vplyv na domácnosť. “Pre väčšinu domácností mi to zatiaľ vychádza v prepočtoch tak, že by to malo byť okolo 20 EUR,” vyčíslil minister. Bývalý minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) upozornil, že predpoklady zvýšenia cien energií sú napísané priamo v rozpočte na budúci rok, a to na úrovni 40 až 60 %. Nepochybuje, že vláda má na dotovanie cien dosť peňazí.

 

Dotácie štátu na ceny energií budú priamo vo faktúrach, Zdroj: Peter Korček

Riešenie by mala podľa neho predstaviť čo najrýchlejšie. “Ľudia sú z toho skutočne nervózni, z tejto vlády, z toho chaosu, ktorý tu máme. Treba sa k tomu čím skôr vyjadriť,” zdôraznil opozičný poslanec. Zároveň upozornil, že kým ceny pre domácnosti sa budú meniť až budúci rok, firmy majú problémy už dlhšie. “Zdražovanie tu máme od jesene minulého roka. Iné krajiny energie kompenzovali už viackrát, hlavne pre výrobné podniky. Mnohé firmy na Slovensku už krachujú a budeme mať veľký problém,” dodal Kamenický. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak zároveň priznal, že v koalícii vetoval použitie výdavkových limitov v návrhu rozpočtu na budúci rok. Dôvodom bola nutnosť škrtov, s ktorými nesúhlasí. “Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) a Európska komisia (EK) mi hovoria, že mám zoškrtať v rozpočte budúci rok 500 miliónov eur na sociálne výdavky. To ja neurobím. Aby som skrátil prídavky na deti, alebo podporu pre dôchodcov? Neurobím to,” vyhlásil minister.