Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Konečne! Už aj SLOVÁCI budú PRACOVAŤ iba 4 DNI v týždni: Vieme odkedy a koho sa to týka

Zamestnanci, pracovníci, úsmev, radosť. Ilustračná foto. Zdroj: Unsplash/krakenimages
Štvordňový pracovný týždeň je u nás už niekoľko rokov realitou v známej firme. Ilustračná foto. Zdroj: Unsplash/krakenimages

BRATISLAVA – Posledné roky zásadne ovplyvnili pohľad ľudí na prácu. Po tom, čo sa stal bežným home office, do popredia sa predrala otázka work-life balance. Teda rovnováhy medzi prácou a voľným časom, čo prinieslo aj tému zavádzania štvordňového pracovného týždňa. A to nielen v zahraničí, ale už aj na Slovensku. Jedna veľká firma novinku práve testuje, v druhej už pár rokov úspešne funguje, a ďalšie o tom uvažujú.

 

Najnovšie chce dať svojim zamestnancom k víkendu deň voľna navyše najväčšia banka na Slovensku. Slovenská sporiteľňa nateraz štvordňový týždeň skúša ako pilotný program. Ako píšu Hospodárske noviny, od júna ho vyskúšajú na niektorých pozíciách a ak v decembri vyhodnotia skúsenosti pozitívne, mohli by skrátený týždeň zaviesť od januára 2024. „Prinesieme model, ktorý bude rešpektovať, že naši ľudia majú kvalitne žiť svoj osobný život aj počas týždňa. V decembri si pilot vyhodnotíme a padne definitívne rozhodnutie, či do toho pôjdeme naplno,“ uviedol pre HN riaditeľ ľudských zdrojov banky Martin Čambor.

Banka, Slovenská sporiteľňa, SLSP. Zdroj: FB/Slovenská sporiteľňa
Zdroj: FB/Slovenská sporiteľňa

Dodal, že ide o prirodzenú evolúciu a možno nastavia trend aj pre iné firmy. Pravdepodobnosť, že štvordňový týždeň bude mať budúcnosť v bankovom sektore, pripúšťajú podľa HN aj ďalšie dve banky. Medzi nimi aj Tatra banka, ktorá o ňom uvažuje. Ďalšie peňažné ústavy sa k téme nevyjadrili.

Na Slovensku funguje už niekoľko rokov

Na Slovensku však nepôjde o úplnú novinku. Na štvordňový pracovný týždeň sa u nás ako prvá odhodlala NN poisťovňa. A to už v roku 2021. Nezaviedla ho však plošne, ale ako voľbu zamestnanca. Každý sa môže rozhodnúť, či odpracuje 38,75 hodiny za štyri alebo päť dní. „Na výber je práca od pondelka do štvrtka alebo od utorka do piatka. Takto získa zamestnanec spolu s víkendom tri po sebe idúce dni na oddych a regeneráciu,“ približuje poisťovňa.

Aké majú so 4-dňovým týždňom skúsenosti? Z výsledkov prieskumu zamestnancov vyplynulo, že ľudia ocenili work-life balance, viac voľného času, či duševnú pohodu. „V prieskume potvrdilo až 83 % zamestnancov, že sa zlepšila ich rovnováha medzi pracovným a súkromným životom. 70 % opýtaných považuje zavedenie nového pracovného režimu za pozitívny krok,“ uvádza poisťovňa. Tento spôsob práce nemal negatívny vplyv na efektivitu ani na produktivitu zamestnancov.

Bude 4-dňový pracovný týždeň bežnou realitou?

Zahraničie je aj v tomto prípade popredu. Štvordňový pracovný týždeň zaviedli alebo vyskúšali vo viacerých krajinách. Ako uvádza portál Euro News, skúsenosti s ním majú v Belgicku, Švédsku, Nemecku, Španielsku, Japonsku, na Islande či Novom Zélande. Výsledky výskumov ukázali, že kým počet odpracovaných hodín v týždni sa pri rovnakom plate znížil, produktivita práce zostala rovnaká, neklesla ani kvalita poskytovaných služieb.

Rovnako pozitívne boli aj reakcie zamestnancov, keďže výsledkom kratšieho pracovného týždňa bol nižší pracovný stres, lepší work-life balance, duševná pohoda, či viac voľného času, sumarizuje Finreport. Na druhej strane, v niektorých sektoroch by bolo zaviesť takýto režim komplikované, napríklad v automotive či strojárskom priemysle.


DESAŤTISÍCE ľudí sa už čoskoro nedostanú do práce ani školy: Hrozí to CELÉMU Slovensku! Vieme prečo