Domáce PR článok

Konektory pre priemyslové aplikácie

Zdroj: Nadezda Murmakova / Shutterstock.com

Konektor je základnou súčasťou elektrických zariadení, ktorá sa používa jednak k prepojeniu elektronických sústav či samostatných celkov, jednak k vytvoreniu hlavného napájacieho toku. Konektory môže mať rôzne aplikácie, vždy je však konštruovaný tak, aby vytvoril stabilný a spoľahlivý prenos konkrétneho média, tzn. riadenia, komunikácie alebo jednoducho napájania.

 

S konektormi sa stretávame v bežnom živote predovšetkým na úrovni užívateľa – obvykle sa jedná o konektory, ktoré majú pomerne jednoduchú konštrukciu a prepojujú zariadenie so zdrojom napätia (sieťové konektory) alebo adaptérom, prípadne o konektory slúžiace ka napojeniu výpočtovej (mobilnej) technológie k väčšiemu celku (počítaču) či prepojeniu zostav periférneho vybavenia. Okrem týchto existuje však celé spektrum priemyselných konektorov so zložitejším riešením prepojovacích systémov, ktoré umožňujú súčasný prenos viacerých médií – v tomto prípade sú to najmä priemyselné konektory.

Priemyselné konektory a ich riešenia

U priemyselných konektorov sa dbá predovšetkým na prispôsobenie konštrukcie potrebnému účelu. Priemyselné konektory bývajú štandardizované, často sa však distribuujú ako otvorené s možnosťou customizácie či programovania. Priemyselné konektory sa obvykle vyrábajú v kvalitatívnej norme, ktorá odpovedá technickej normalizácii, a s minimálnym bezpečnostným krytím. Jednotlivé typy sa líšia predovšetkým stavbou, ktorá sa premieta do tvaru konektoru. Klasickými sú guľaté priemyselné konektory, ktoré majú väčšinou nemennú štruktúru a daný vzhľad i uplatnenie. Tieto potom doplňujú konektory obdĺžnikové, ktoré je možné pomocou špeciálnych doplnkov skladať do väčších konektorových sústav.

Základné členenie priemyselných konektorov

Konektory sa v priemyselných aplikáciách uplatňujú ako prostriedky pre zaistenie rôznej miery automatizácie, prepájajú jednotlivé systémy a sú schopné zaistiť optimálne vzdialené riadenie i komunikáciu jednotlivých systémových blokov. Principiálne sú konektory riešené vždy v dvoch základných doplňujúcich sa variantoch, tzn. konektor typu samec a samica, ktoré je nutné inštalovať tak, aby bolo možné vytvoriť ich spojenie. Konektor typu samica sa obvykle nachádza priamo na zariadení, konektor typu samec býva koncovkou prepojovacieho kábla, ktorého je súčasťou, alebo na naň odpovedajúcim spôsobom pripevní. Základné členenie konektorov pre priemyselné aplikácie potom zahrnuje už zmienené konektory guľaté (s danými výstupmi), konektory obdĺžnikové (s pinmi, ktoré je možné prepojiť podľa potreby) a konektory ventilové, na ktoré sa priamo napája regulačné zariadenie systému. Okrem týchto sa môžete stretnúť s celou škálou špeciálnych konektorov, pričom vlastnú kategóriu tvorí skupina konektorov určených pre automobilový priemysel.