Zahraničné Politika Top

Konflikt globálnych rozmerov: Americké sankcie rozhnevali Kremeľ, toto je reakcia Únie!

BRUSEL – Vo vzťahoch globálnych veľmocí USA a Ruska sa opäť iskrí. Zatiaľ čo to po nástupe Donalda Trumpa do funkcie vyzeralo, že sa ľady po rokoch konečne prelomia, opak je pravdou. Po najnovších sankciách zo strany Spojených štátov nasledovala reakcia Ruska. Kde stojí Európska únia?

Nové sankcie schválil americký senát ešte vo štvrtok, pričom ako informoval Biely dom o deň neskôr, hlava štátu Trump ich plánuje podpísať. Cieľom sankcií je potrestať Moskvu za zasahovanie do amerických prezidentských volieb a anexiu Krymu.

Vyhostenie amerických diplomatov

Putin v reakcii na to oznámil, že krajinu bude musieť opustiť 755 členov amerických diplomatických misií v krajine. Podľa jeho slov musia zastaviť svoje tamojšie aktivity a odísť z krajiny. Takýto krok nariadil, pretože je podľa neho „čas ukázať, že to nenecháme bez odpovede”, uviedol v nedeľu v rozhovore pre štátnu televíziu.

Ako vysvetľuje portál euractiv.sk, podľa analytikov ide o najvýraznejší krok, ktorý Kongres v poslednej dobe namieril voči Putinovmu Rusku. Fakt, že rozšírenie sankcií má zasiahnuť prevažne energetický sektor, je problémom pre Brusel, Berlín aj Paríž.

Postoj Európskej únie

„Nové, rozšírené americké sankcie zakazujú západným spoločnostiam poskytovať tovary alebo služby na ropné projekty novej generácie v Rusku bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Ak do takýchto projektov investuje iná, zahraničná spoločnosť, Kongres žiada, aby na ne americká exekutíva rovnako uplatnila dodatočné tresty,” vysvetľuje web časť, ktorá znepokojuje EÚ a kľúčových členov.

Podľa Francúzov je to nezákonné, nesúhlasí aj nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel. „Našim postojom ostáva, že neakceptujeme žiadne extrateritoriálnu aplikáciu hocijakých týchto amerických sankcií voči európskym spoločnostiam,” dodal Gabriel.

Zdroj: ph, euractiv.sk, SITA, Foto: SITA