Župné voľby Top

Konflikt v Nitre. Kandidátka na županku sa háda s rektorom UKF

NITRA – Kandidátka na predsedníčku Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Renáta Kolenčíková dnes na tlačovej konferencii obvinila rektora Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre, že zakázal podujatie, ktoré chcela organizovať v univerzitných priestoroch.

Malo ísť o Spomienkový večer na Viliama Kolenčíka, jej zosnulého manžela, od ktorého smrti uplynulo 27. augusta 25 rokov. Zároveň obvinila primátora Nitry Jozefa Dvonča, že on stojí za rektorovým rozhodnutím nepovoliť podujatie.

Zelenický obvinenia odmieta

Rektor UKF Ľubomír Zelenický obvinenia dôrazne odmietol. „Nechcem organizovať na pôde univerzity aktivity, za ktorými by sa mohla skrývať buď politika, alebo extrémizmus. Preto som rozhodol, že až do konania volieb nepustím žiadne náznaky politiky na univerzitu,” povedal.

Dodal, že zastavil už niekoľko akcií z dôvodu, že nepoznal ich pozadie. „Stalo sa, že na univerzite bola nevinná akcia a potom sa zistilo, že sa za ňou skrýva niečo neodborné, nevedecké, čo poškodzuje naše meno,” povedal Zelenický.

Popiera politické hrátky

Zároveň dôrazne poprel, že by konal na popud primátora Dvonča alebo kohokoľvek iného. „Absolútne odmietam takéto spojitosti a politické hrátky. S nikým som sa o takýchto veciach nerozprával, neradil, od nikoho som nedostal žiadne pokyny,” podčiarkol.

Kolenčíková uviedla, že dekan Filozofickej fakulty podpísal zmluvu o prenájme priestorov s firmou, ktorá mala pre ňu akciu organizovať. „Včera (v pondelok 16. októbra, pozn. SITA) si ju vyžiadal rektor a napísal tam, že s tým nesúhlasí,” povedala.

Malo ísť o nostalgickú spomienku

Akcia sa mala konať v Študentskom domove Nitra, ktorý patrí UKF. Podľa Kolenčíkovej to bolo preto, že tu bol v minulosti nočný podnik, v ktorom jej manžel, nitriansky DJ, roky hrával. Kandidátka na predsedníčku kraja tvrdí, že malo ísť o akciu určenú pre tých, ktorí poznali jej manžela, nie o predvolebnú kampaň.

„Spomienka na môjho manžela nemala nič spoločné s voľbami. Mali tam byť ľudia, ktorých poznám viac ako 30 rokov,” tvrdí Kolenčíková. Podujatie malo byť 27. októbra. Októbrový termín vybrala Kolenčíková podľa svojich slov preto, lebo „v lete je veľa ľudí na dovolenkách.”

Dvonč o ničom nevedel

Primátor Nitry Jozef Dvonč Kolenčíkovej obvinenia odmietol. „O žiadnom spomienkovom večere na Viliama Kolenčíka v Študentskom domove Nitra nemám vedomosť,” napísal vo svojom stanovisku.

Kolenčíková dnes zároveň primátora vyzvala, aby predložil lustračné osvedčenie o spolupráci s ŠtB alebo nech dá súhlas jej ako bádateľovi na predloženie tohto osvedčenia. Dvonč na to reagoval slovami, že nevidí na to žiadny dôvod. „Podotýkam, že disponujem osvedčením o vykonaní previerky Národného bezpečnostného úradu,” uviedol.

Foto: SITA