Kongres odvolal z úradu prezidenta Martína Vizcarru. Dôvodom je korupcia

LIMA – Peruánsky kongres v pondelok odvolal z úradu prezidenta Martína Vizcarru v súvislosti s obvineniami, že v roku 2014, keď slúžil ako regionálny guvernér, prijal úplatky od developerov. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

 

Po procese tzv. impeachmentu, ktorý trval takmer osem hodín, bol návrh na zbavenie obľúbeného prezidenta funkcie schválený pomerom hlasov 105:19, pričom na tento krok je potrebných 87 hlasov. Štyria zákonodarcovia sa zdržali hlasovania. „Rezolúcia deklarujúca uprázdnené miesto v prezidentskom úrade bola schválená,“ vyhlásil predseda kongresu Manuel Merino, ktorý podľa ústavy prevezme prezidentské právomoci až do skončenia súčasného funkčného obdobia v júli 2021. Vizcarrovo búrlivé obdobie na poste hlavy štátu sa skončilo podobným spôsobom ako mandát jeho predchodcu Pedra Pabla Kuczynského, bývalého bankára z Wall Street, ktorý bol v roku 2018 nútený odstúpiť pod hrozbou impeachmentu v súvislosti s obvineniami z korupcie.

Všeobecné a prezidentské voľby sa budú konať v Peru v apríli budúceho roku. Merino (59) zloží slávnostný sľub v utorok počas mimoriadneho zasadnutia kongresu a stane sa tak už tretím peruánskym prezidentom od roku 2016. Túto juhoamerickú krajinu sužuje politická nestabilita odvtedy, čo v roku 1821 získala nezávislosť od Španielska. Následníctvo pripadlo Merinovi preto, že viceprezidentka Mercedes Aráozová pred rokom rezignovala následkom inej politickej krízy.

Vizcarra (57), ktorý nie je členom žiadnej politickej strany, vehementne popiera, že niekedy prijal úplatky. Niekoľkí podnikatelia tvrdia, že sa nechal skorumpovať výmenou za kontrakty v oblasti stavebných prác, keď bol guvernérom departementu Moquegua na juhu Peru. Prokuratúra vyšetruje dané obvinenia od roku 2018, keď Vizcarra nahradil v prezidentskej funkcii Kuczynského. Vizcarra v polovici septembra ustál iný impeachment založený na obvineniach, že sa pokúsil zablokovať vyšetrovanie pochybných vládnych zmlúv.

Viac o téme: korupcia, Martín Vircarra, obvinenia, odvolanie, peruánsky kongres, Prezident, prezidentské voľby, úplatky, všobecné voľby

Súvisiace články