Domáce Ekonomika GPlus Spoločnosť Top

Koniec bezhlavému nakupovaniu cez internet? Zásielky z Ázie sa môžu od nového roka predražiť

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Sú jednoduchšie, častokrát aj lacnejšie a z pohodlia domova. Reč je o nákupoch cez internet, ktoré sa nielen počas pandémie stali obrovským trendom. Zadovážiť si vec z iného kontinentu nie je dnes už žiaden problém. Avšak od nového roka by ste si pri nakupovaní lacných ázijských produktov mali dávať pozor. Nová novela zákona o DPH totiž nesie so sebou aj zdražovanie. Po zavedení do praxe by sa daňovým zmenám nevyhli ani slovenskí internetoví predajcovia.

 

Od nového roka by mala vstúpiť do platnosti novela zákona o DPH, ktorá internetovým predajcom môže poriadne zavariť. Firmy si tak budú musieť dávať pozor na svoj ročný obrat. Doposiaľ mali slovenské eshopy, ktoré predávajú svoj tovar do Európskej únie, povinnosť  zaregistrovať sa do každej krajiny na platenie DPH. Stačilo, ak obchod prekročil ročný obrat 35-tisíc až 100-tisíc eur. Toto pravidlo sa viazalo k podmienkam konkrétneho štátu. Od 1. januára 2021 ale môže dôjsť k veľkej zmene. ,,Európska únia však znižuje hranicu ročného obratu na 10-tisíc eur, ale zároveň systém zjednoduší. Od budúceho roka sa stačí zaregistrovať iba v jednom štáte Únie,” vysvetlil daňový manažér spoločnosti LeitnerLeitner Martin Michalides. Slovenskí obchodníci tak môžu o zriadenie jednotného kontaktného miesta požiadať Finančnú správu SR, ktorej budú štvrťročne podávať priznanie. 

 

Od nového roka by mala vstúpiť do platnosti novela zákona o DPH. Zdroj: pixabay.com

Drahšie lacné nákupy

Slovensko však nie je jedinou krajinou, ktorá by podliehala zmenám. Nakupovanie cez známe a obľúbené ázijské, čínske či americké online platformy sa môže skomplikovať. Dodávateľ tovaru by po novom pripočítaval k cene zásielky aj DHP krajiny, kam tovar smeruje. Následne by mu vznikla povinnosť podať v Európskej únii daňové priznanie a uhradiť daň. ,,Cieľom tejto zmeny je zrovnoprávniť postavenie európskych podnikateľov s ostatnými zahraničnými, ktorí teraz nemusia odvádzať DPH. Ázijské, či americké online platformy sa v budúcom roku musia zaregistrovať v EÚ a plniť si administratívne povinnosti. Rovnako môžu využiť výhodu tzv. jednotného kontaktného miesta a zaregistrovať sa v jednej krajine Európskej únie s platnosťou pre celú Európsku úniu,” doplnil daňový manažér Martin Michalides.

K cene zásielky by sa malo pripočítať aj DHP krajiny kam tovar smeruje. Zdroj: FB / DHL

Stále výhodné?

Od roku 2021 sa môžu skončiť výhody mimo-európskych e-shopov. Zásielky v hodnote do 22 eur boli doposiaľ oslobodené od platenia DHP. Avšak od 1. júla 2021 bez ohľadu na hodnotu balíka by sa malo platiť DPH. To môže od zákazníka vyberať aj prepravca ako napríklad pošta či kuriérska spoločnosť. ,,Už dnes sa však pripravujeme na nové povinnosti, ktoré vyplývajú z európskej legislatívy. Pripravujeme zjednodušené formuláre na preclievanie, zaviedli sme nonstop colné call centrum a zároveň sme spustili interné procesy, ktorých cieľom je alokovať dostatočné kapacity na zabezpečenie zvýšeného počtu colných konaní,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová.

Zmeny v roku 2021. Zdroj: LeitnerLeitner

Mohlo by vás zaujímať: