Domáce

Koniec byrokracie? Tieto tri dokumenty už na úrady ťahať nemusíte!

Okresný úrad, Foto: SITA/Marko Erd

BRATSILAVA–  Od 1. septembra vstupuje do účinnosti zákon proti byrokracii. O tom, čo presne prinesie občanom, informuje Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) na novom portáli www.stopbyrokracii.sk.

Od prvého septembra už občania pri administratívnom vybavovaní nemusia nosiť listy vlastníctva a výpisy z obchodného a živnostenského registra. Úradníci ich získajú sami z elektronických registrov štátu, uvádza odbor komunikácie a protokolu úradu.

Vicepremiér Richard Raši (Smer-SD) uviedol, že web prináša ucelené informácie o zákone a návody, ako postupovať pri odbúravaní administratívnej záťaže občanov, o ktorú sa úrad dlhodobo snaží.

Stránka je určená občanom i zamestnancom verejnej správy. Občania na stránke nájdu celé znenie zákona proti byrokracii a môžu napísať podnet, ak po nich úradník bude vyžadovať  potvrdenie, na ktoré podľa nového zákona už od 1. septembra 2018 nemá oprávnenie. Zamestnancom verejnej správy web ponúka školiace materiály, príručky a metodické usmernenie, uzatvára odbor.