Domáca Spoločnosť Domáce Ekonomika GPlus Top

Koniec drahému overovaniu jazdeniek. Získajte ľahko spoľahlivý certifikát a nedajte viac podvodníkom šancu

Zdroj: iStock

BRATISLAVA – Kúpiť si auto v dnešnej dobe nie je žiadny problém. Internet je plný lákavých inzerátov, autobazáre praskajú najrozličnejšími modelmi vozidiel vo švíkoch a podvodníci čakajú na tú najvhodnejšiu príležitosť okradnúť dôverčivého kupca. Takémuto riziku však môže byť koniec. Na trh sa dostalo bezplatné overenie histórie vozidla.

 

Overovanie auta z druhej ruky pred kúpou robí len hŕstka motoristov. Doposiaľ však boli služby, ktoré odhaľovali stáčanie kilometrov, exekúciu, zatajovanie pravého veku vozidla či havárie, spoplatnené. Aj to odrádzalo nejedného vodiča, dať si podrobne skontrolovať budúceho ,,tátoša” u odborníkov. Napálení kupcovia sa po tom obracajú napríklad aj na Asociáciu overovateľov vozidiel a prosia ju o pomoc pri získavaní stratených peňazí. „Ak kupec podcení prevenciu a naletí podvodným praktikám, šanca, aby získal svoje peniaze späť, je, bohužiaľ, prakticky nulová. V tom horšom prípade môže nevedomky jazdiť na aute, ktoré je z technického hľadiska v dezolátnom stave a v takom prípade môže mať každá ďalšia nehoda pre nového majiteľa fatálne následky,“ dvíha varovný prst predseda Asociácie overovateľov vozidiel Jozef Knopp.

Nejeden napálení motorista sa snaží už častokrát zbytočne získať svoje peniaze od podvodníka späť. Zdroj: iStock

Lacná novinka

Overiť pravosť informácií uvedených u predajcu sa dá aj prostredníctvom internetu. Stačí navštíviť web overeniekilometrov.sk, na ktorom sa za symbolický poplatok dostanete k informáciám o stave kilometrov vozidla z STK, servisov, poisťovní, inzerátov a zahraničia. „Snažíme sa klepnúť podvodníkom po prstoch. Pochopiteľne, aj my máme náklady na zamestnancov, software, webhosting a pod. Našim cieľom ale je, aby boli kilometre z STK zdarma pre každého,“ vysvetľuje dôvod spustenia jedinečného projektu Knopp. Ďalej vám budú vygenerované dátumy jednotlivých kontrol, ktoré auto v predchádzajúcich rokoch absolvovalo. Netreba pritom zabúdať na fakt, že každé štvrté vozidlo registrované na Slovensku má stočené kilometre.

Každé štvrté vozidlo registrované na Slovensku má stočené kilometre, pričom dovezených vozidiel je preukázateľne stočených až 60-80%. Zdroj: pixabay.com

Preneste zodpovednosť na predajcu

Pokiaľ pri kúpe jazdenky natrafíte na poctivého predajcu, bude v jeho vlastnom záujme vám dokázať nezávadný stav vozidla. „Aby sa kupujúci vyhol nákladom spojeným s overovaním jazdenky, stačí, ak túto požiadavku prenesie na predajcu. V záujme každého seriózneho predajcu by mala byť snaha certifikovať svoje vozidlo,“ radí Knopp z Asociácie overovateľov vozidiel. Pre získanie 100 percentnej istoty si stačí certifikát už len overiť TU.

Mohlo by vás zaujímať: