Koniec ofenzívy v Sýrii? Ofenzívu v Sýrii nie je potrebné obnoviť, vyhlásilo Turecko

ANKARA – Turecko v stredu vyhlásilo, že “nie je potrebné” obnoviť ofenzívu tureckej armády na severovýchode Sýrie. Spojené štáty totiž Ankaru informovali o “dokončení” odsunu kurdských bojovníkov z pohraničných oblastí, informovala agentúra AFP.

 

“V tejto fáze nie je potrebné vykonať novú operáciu,” uvádza sa vo vyhlásení tureckého ministerstva obrany, ktoré bolo zverejnené krátko po polnoci, po vypršaní 120-hodinového ultimáta na stiahnutie sa kurdských ozbrojencov z tzv. bezpečnostnej zóny na severe Sýrie.

Ultimátum vypršalo v utorok večer o 22.00 h miestneho času (21.00 h SELČ).

Sýrski Kurdi už niekoľko hodín predtým oznámili, že sa z oblastí v blízkosti tureckých hraníc úplne stiahli. Urobili tak v súlade s dohodou o prímerí s Tureckom, aby sa vyhli obnoveniu tureckej ofenzívy.

Na severe Sýrie platí už od štvrtka prímerie, na ktorom sa dohodli Turecko a Spojené štáty. Ankara zároveň z prímerím prisľúbila, že ak sa kurdskí bojovníci z oblasti stiahnu v priebehu požadovaných piatich dní (120 hodín), turecká operácia v Sýrii bude ukončená.

Turecko spustilo vojenskú operáciu na severovýchode Sýrie namierenú proti Kurdom 9. októbra po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americké jednotky, ktoré dovtedy Kurdov podporovali.

Spojené štáty však popierajú tvrdenia kritikov, že tak zradili svojich kurdských spojencov, ktorí zohrali kľúčovú úlohu v boji proti džihádistom z tzv. Islamského štátu.

USA pošlú sýrskym Bielym prilbám 4,5 milióna dolárov

Americký prezident Donald Trump schválil v utorok finančnú pomoc vo výške 4,5 milióna dolárov (4 milióny eur) určenú pre dobrovoľnícku záchranársku organizáciu Biele prilby, ktorá počas bojov v Sýrii zachraňuje zranených civilistov. S odvolaním sa na oznámenie Bieleho domu o tom informovala agentúra AFP.

Hovorkyňa Bieleho domu Stephanie Grishamová uviedla, že Trump nariadil uvoľnenie týchto finančných prostriedkov pre Biele prilby, ktorých oficiálny názov je Sýrska civilná obrana (SCD). Týmto gestom chcel podľa hovorkyne demonštrovať, že “Spojené štáty naďalej podporujú dôležitú a vysoko hodnotnú prácu tejto organizácie” v Sýrii.

Biele prilby vznikli v roku 2013 z iniciatívy dobrovoľníkov, ktorí zasahovali spontánne vo svojich mestách a dedinách, aby riešili akútne humanitárne problémy súvisiace s ozbrojeným konfliktom. Plnia napríklad úlohy hasičov, vodičov sanitiek, záchranárov, inštalatérov, ošetrovateľov či elektrikárov. Často vyťahujú telá obetí zo zbombardovaných budov a upozorňujú obyvateľstvo na hroziace nebezpečenstvá.

Finančné prostriedky i vybavenie im poskytujú rozličné arabské i západné krajiny, ako aj medzinárodné organizácie. Aktivisti z tejto organizácie sa v minulosti viackrát stali terčom útokov sýrskej armády podporovanej Ruskom, ktorá tvrdí, že nie sú nezávislí, ale podporujú protivládnych povstalcov.

AFP pripomína, že americká finančná pomoc pre Biele prilby prichádza v čase, keď Donald Trump doma i v zahraničí čelí ostrej kritike pre náhle rozhodnutie stiahnuť zo Sýrie malý, avšak politicky významný, počet amerických vojakov, ktorí tam dovtedy podporovali miestnych Kurdov. Turecko po tomto rozhodnutí USA spustilo 9. októbra vojenskú operáciu na severovýchode Sýrie namierenú proti kurdským milíciám.

Viac o téme: Biele prilby, finančná pomoc, invázia, Kurdi, odsun, prímerie, sever Sýrie, Spojené štáty americké, Turecko, USA, vojenská operácia, vojna v Sýrii

Súvisiace články