Spoločnosť Domáce GPlus Top

Koniec otravnému vymieňaniu autolekárničiek. Takto sa vyhnete pokute

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Autolekárnička s materiálom prvej pomoci, ktorá je povinnou výbavou každého auta, je ako zakliata skrinka, pri ktorej sa ani nenazdáte a už aj je po expirácii. Kým v minulosti za jej obsah po dátume spotreby hrozila pokuta, dnes je všetko inak. Po novom môžete lekárničku používať aj po tom, ako jej vyprší platnosť. Má to však niekoľko háčikov. Glob.sk prináša rady, ako sa vyvarovať zbytočnej pokute. 

Novinka, ktorá vojde do platnosti od 1. novembra 2019, pochádza z dielne ministerstva dopravy a rezortu zdravotníctva. Podpísaním novely zákona, ktorou sa upravujú podrobnosti o prevádzke vozidiel, sa ruší na autolekárničkách doba expirácie. „Touto zmenou sme chceli vyjsť v ústrety vodičom, ktorí boli nútení pravidelne obmieňať autolekárničky kvôli dobe trvania ich platnosti, hoci dnešné zloženie autolekárničky si takéto časté obmeny nevyžadovalo,“ vysvetlil minister dopravy Arpád Érsek.

Avšak pozor!

Pokutu vo výške 50 až 100 eur, ktorú vám mohol udeliť príslušník Policajného zboru SR za prešlú autolekárničku, sa týmto nariadením ruší. Avšak aj tu sa objavil jeden háčik. Sankciovaní nebudete len vtedy, pokiaľ lekárničku neporušíte, neotvoríte či nebude vykazovať akékoľvek známky znečistenia.

Policajt vám mohol v minulosti za expirovanú autolekárničku udeliť 50 až 100 eurovú pokutu. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Zloženie sa nemení

Obsah autolekárničiek sa s novým nariadením nemení. Musia však obsahovať kartu prvej pomoci. Zloženie lekárničiek je rozdelené do štyroch samostatných modulov, ktorých obaly sú označené podľa svojho názvu ako:

  • Modul č. 1 – Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
  • Modul č. 2 – Malé rany, odreniny
  • Modul č. 3 – Veľké rany, krvácanie, popáleniny
  • Modul č. 4 – Zlomeniny, poranenia kĺbov
Autolekárnička musí obsahovať aj kartu prvej pomoci. Zdroj: pixabay.com