Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

KONIEC pre VYKUROVANIE PLYNOM v domácnostiach sa blíži: Prvé ZÁKAZY zavedú už čoskoro. Vieme detaily

Vykurovanie, plynový kotol, radiátor. freepik.com
Červená pre fosílne zdroje neobíde ani vykurovanie domov a bytov. Ilustračná foto. Zdroj: Freepik

BRATISLAVA – K boju proti emisiám skleníkových plynov sa pridala snaha oslobodiť sa od ruského plynu. Všetko tak naberá rýchlejší spád. Európska únia postupne zakáže vykurovanie zemným plynom v domácnostiach. Najprv v novostavbách, neskôr všade. Ešte predtým však príde stopka pre predaj plynových kotlov.

Za všetkým treba vidieť kľúčový záväzok EÚ: dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vyzvala Komisiu, aby zakázala predaj nových plynových kotlov už od roku 2025. Brusel upokojoval, že nezavrhne plynové kotly v domácnostiach zo dňa na deň. Postupný koniec inštalácie nových kotlov na fosílne palivá sa však zdá byť nezvratný.

Pozrime sa na kľúčové míľniky. Ako už europoslanci schválili, všetky budovy postavené od roku 2028 musia mať nulové emisie. EÚ tak stanovuje termín členským krajinám na zavedenie zákazu plynových kotlov od roku 2028 pre novostavby. A zároveň mieni postupné zrušenie používania vykurovacích systémov využívajúcich fosílne palivá vo všetkých budovách do roku 2035, prípadne, ak to nebude možné, do roku 2040.

Hoci tieto dátumy sa môžu javiť ako vzdialené, čiastočné obmedzenia sú už za rohom. Navyše, niektoré krajiny sa poponáhľali, a zákazy zavádzajú už dnes.

Rozlúčka s plynovými kotlami v domácnostiach bude skôr

Podľa zámerov EÚ začne umieračik plynových kotlom zvoniť už od roku 2025. V prvej etape nebude môcť žiaden členský štát ponúkať stimuly – finančné dotácie na inštaláciu nových kotlov na plyn. Následne, podľa plánu REPowerEU, ktorým chce Komisia znížiť energetickú závislosť od Ruska, by mal byť predaj plynových kotlov od roku 2029 zakázaný.

Otázkou je, čím ich nahradiť? Podporované budú hlavne tepelné čerpadlá. Doplniť ich možno o solárne panely. Ako o alternatíve sa hovorí aj o vykurovaní vodíkom.

Plynové kotly majú nahradiť hlavne tepelné čerpadlá. Zdroj: Freepik
Plynové kotly majú nahradiť hlavne tepelné čerpadlá. Zdroj: Freepik

POVINNE budeme platiť NOVÚ DAŇ za bývanie aj autá: Hrozí nárast CHUDOBY! Vieme, odkedy a koľko


Niekde zakazujú už teraz

Viaceré európske krajiny však nečakajú na Brusel. A prechod na obnoviteľné zdroje urýchľujú. Napríklad Rakúsko vyťahuje červenú pre nové plynové kotly už od 2023, Holandsko o tri roky neskôr. Obe krajiny chcú zemný plyn vo vykurovaní nahradiť tepelnými čerpadlami a podporiť ekologickejšie centrálne vykurovanie.

Najnovšie nemecká vláda odklepla zákon, podľa ktorého už od začiatku roka 2024 všetky nové vykurovacie systémy majú v budovách čerpať 65 % energie z obnoviteľných zdrojov. V praxi to znamená zákaz inštalácie nových kotlov na fosílne palivá – olej a plyn.

Zákaz v Nemecku už od 2024 vyvolal odpor

Avšak len málo krajín je viac závislých od plynu na výrobu tepla ako Nemecko. Keďže celkovo je 30 miliónov domácností vykurovaných fosílnymi palivami, kontroverzná reforma spôsobila v krajine vlnu nevôle. Ako medzi politikmi, tak aj občanmi. Dvaja z troch Nemcov sa obávajú, že plánované opatrenia na prechod k ekologickejšiemu vykurovaniu im prinesú neprimeranú finančnú záťaž.

Hoci Únia sľubuje obyvateľom finančnú pomoc, snaha dať stopku emisiám a fosílnym palivám bude v nasledujúcich rokoch pálčivou témou. Aktuálne pritom žiadajú okamžitý koniec pre nové kotly na plyn aj európski vedci pod hlavičkou EASAC.


PANELÁKOM hrozí masívne BÚRANIE už čoskoro: Vieme, či a kedy prídu státisíce Slovákov o domov