Domáce Spoločnosť Top

Konšpirátori prerazili dno! Tvrdia, že “Čaputová je súčasťou spolku, ktorého vyznávačom bol aj Hitler”

Zdroj: Facebook / Hoaxy a podvody - Polícia SR

BRATISLAVA – Konšpirátori prišli opäť s absurdnou myšlienkou. Ich terčom sa tento krát stala prezidentka Zuzana Čaputová spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Konšpirácii sa však nevyhol ani samotný pápež.

 

Internetom sa začala šíriť fotografia, ktorá zobrazuje Zuzanu Čaputovú spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Hoaxery tvrdia, že na fotografii je vyobrazené gesto spoločenstva, ktorého súčasťou bol aj Adolf Hitler. Fotografiu s popisom si všimli aj policajti a napriek tomu, že z ich pohľadu išlo o jednoznačnú hlúposť, rozhodli sa reagovať.. „Pre absurdnosť tejto konšpirácie sme neplánovali naň reagovať. Je zjavné, že prezidentka Čaputová nemá ani len prekrížené ruky. Z neverbálneho hľadiska ide o gesto úprimného, vzájomného rešpektu.“

Súčasťou hoaxu sa stal aj pápež

Súčasťou toho istého hoaxu sa stal aj pápež, ktorého rovnako obvinili, že je súčasťou spoločenstva. Na fotografii je v krúžku kríž, ktorý nosí pápež. Údajne je na tomto kríži rovnaké gesto, aké použila aj Čaputová s Leyenovou. „ Neviem, odkedy má ukrižovaný Ježiš ruky takto. Žeby náhoda?… Kde to všetko speje,“ napísala autorka fotografie.

Zdroj: Facebook / Hoaxy a podvody – Polícia SR,

Policajti sa rozhodli uviesť veci na pravú mieru. „Keď sa stal súčasťou tohto hoaxu aj pápež a jeho kríž, rozhodli sme sa hoax vyvrátiť. Na základe verejne dostupných informácií sa na kríže pápeža nachádza postava Dobrého pastiera, ktorá predstavuje Ježiša Krista. Pastier nesie cez plece stratenú ovečku, pričom stráži celé stádo. Opäť, gesto prekrížených rúk sa na ňom vôbec neobjavuje, to len konšpirátori si nevedia priblížiť obrázok bližšie, a hlavne vyhľadávať (overovať) informácie.“ uzavreli s odôvodnením, prečo niekto šíri takéto nepravdivé informácie.

Prečo niekto šíri takéto nezmysly?

– Človeka vždy fascinovalo čokoľvek, čo malo prívlastok tajné, záhadné. Neznamená to, že všetko tajné a záhadné je pravdivé.
– Šíritelia hoaxov sú náchylnejší veriť čomukoľvek, čo má takéto prívlastky.
– Záhadné a tajomné vedia objavovať aj tam, kde sa nič také nenachádza.
– Robia to z dôvodu vyzdvihnutia vlastnej dôležitosti a ega – “Nedám sa nachytať, pozrite sa, čo som odhalil”.
– Odtajňovanie záhadných spolkov je pre niektorých národným športom, čo popiera samotnú záhadnosť a tajomnosť. V normálnom svete platí, že to, čo je tajné, sa na verejnosť spravidla nikdy nedostane.
– Predstava o tom, že členovia tajného spolku si na verejnosti pred kamerami vymieňajú tajné odkazy, ktoré sú však vždy “pečlivo” odhalené pozorným okom konšpirátora, je základnou myšlienkou hoaxov tejto kategórie.