Zahraničné

Kontroverzný nominant na sudcu Kavanaugh sa konečne dočkal. Senát bude hlasovať už tento týždeň

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – O nominácii právnika Bretta Kavanaugha na post sudcu Najvyššieho súdu Spojených štátov bude hlasovať Senát tento týždeň. Vyhlásil to v pondelok líder republikánskej väčšiny v hornej komore Kongresu Mitch McConnell.

Obvinil demokratov, že neustále zdržiavajú a bránia Kavanaughovej nominácii. “Čas pre nekonečné zdržiavanie a obštrukcie už uplynul,” uviedol McConnell.

Justičný výbor Senátu odsúhlasil v piatok nomináciu Kavanaugha pod podmienkou, že tvrdenia o údajných sexuálnych útokoch, ktorých sa mal tento kandidát v minulosti dopustiť, preverí dodatočne Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Podľa agentúry AP sa očakáva, že toto vyšetrovanie sa ukončí do piatka.

Americký prezident Donald Trump v pondelok uviedol, že chce, aby FBI vykonal rýchle a dôkladné vyšetrovanie, ale taktiež konštatoval, že aj naďalej stojí za Kavanaughom, ktorý obvinenia popiera.

Pred senátnym výborom vypovedala vo štvrtok profesorka Christine Blaseyová-Fordová z Kalifornie, ktorá tvrdí, že v súčasnosti 53-ročný Kavanaugh ju sexuálne napadol na večierku v období, keď obaja študovali na strednej škole. Iná žena, Deborah Ramirezová, hovorí, že sa pred ňou obnažoval na večierku na internáte počas štúdia na vysokej škole.

Kavanaugh je známy svojimi konzervatívnymi postojmi. Jeho vymenovanie už pred zverejnením obvinení odmietli opoziční demokrati, ktorí sa obávajú, že na Najvyššom súde Spojených štátov sa tým na desaťročia upevní konzervatívna väčšina.

Galéria
O nominácii právnika Kavanaugha na post sudcu Najvyššieho súdu Spojených štátov bude hlasovať Senát tento týždeň. Vyhlásil to líder republikánskej väčšiny v hornej komore Kongresu Mitch McConnell. Zdroj: TASR / AP
Brett Kavanaugh, nominant na nového sudcu Najvyššššieho súdu USA. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next