Politika Koronavírus Domáce

Korčok o režime na hraniciach: Slovensko preberá aj semafor rizikových krajín

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Na hraniciach treba prispôsobiť režim tak, aby nevznikali problémy. Uviedol to po rokovaní vlády minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) s tým, že v stredu na ministerstve zasadá komisia, ktorá má uplatniť zmenu na hraniciach. Potom zasadnú aj ďalšie dve grémiá.  

 

“Prvým cieľom je prispôsobiť to stavu, aký je u nás doma, čiže znížená mobilita a zachovať udržateľnú priepustnosť hraníc, samozrejme s testami, ktoré budú musieť mať k dispozícii,” uviedol Korčok. Bližšie informácie poskytnúť minister nechcel. Zároveň podotkol, že bude presadzovať, aby bol čas medzi prijatými opatreniami a ich vstúpením do platnosti. Dôvodom je, aby Slovensko vedelo informovať susedné štáty o svojom režime na hraniciach a tie sa tak “mohli náležitým spôsobom pripraviť”. Minister pripomenul, že Slovensko preberá aj semafor rizikových krajín z pohľadu pandemickej situácie od Európskej komisie. “Veľmi to vítam, pretože ten je objektivizovaný a vidíme, ktoré krajiny sú červené,” povedal.

Osoby prichádzajúce z Ukrajiny môžu od pondelka využívať iba hraničný priechod Vyšné Nemecké. Otvorený bude od 7.00 h do 19.00 h. Na hranici musia podstúpiť antigénové testovanie na COVID-19. Okrem toho stále platí aj povinná domáca karanténa, v rámci ktorej sa najskôr v piaty deň musia podrobiť PCR testu.