Domáce GPlus Spoločnosť Koronavírus Top

Koronakríza otvorila dvere podvodníkom. Takto z vás dostanú peniaze za pár minút

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Počas pandémie sme si nepriamo vytvorili živnú pôdu pre podvodníkov. Obmedzený kontakt s rodinou či práca z domu im natoľko nahrala do kariet, že sa počas koronakrízy rozmohol trend kyber kriminality. Objavili sa totiž prípady, kedy údajný ,,šéf” žiada svojich podriadených vykonať bežné finančné transakcie. Problém je v tom, že tento nadriadený rozdávajúci úlohy, nemusí byť ten, za koho ho považujete.

 

Práca z domu tzv. home office bola počas koronakrízy nevyhnutnou súčasťou mnohých pracujúcich ľudí. Tento pracovný benefit si pochvaľuje množstvo zamestnancov, avšak má aj svoju odvrátenú stránku. Chýbajúci fyzický kontakt s nadriadeným či kolegami, ktorý bol radikálne okresaný v snahe chrániť svoje zdravie, po novom zneužívajú podvodníci na ,,vytrieskanie” čo najväčšieho balíku peňazí. „Doba tzv. home office týmto podvodom jednoznačne nahráva, pretože je prakticky nemožné stretnúť nadriadeného osobne a porozprávať sa s ním o konkrétnej finačnej transakcii. To znamená, že riziko a šance podvodníkov sa výrazne zvyšujú,“ vysvetlil Peter Mucina, riaditeľ spoločnosti Euler Hermes, ktorá je špecialistom v oblasti hodnotenia rizika pohľadávok.

Pre rýchlejšiu komunikáciu sa čoraz častejšie využívajú aj neformálne komunikačné kanály ako napríklad WhatsApp, pri ktorých si s druhou osobou môžete posielať hlasové správy. ,,Už sme boli svedkami prvých pokusov o podvod, pri ktorých boli falošné e-maily sprevádzané aj hlasovými správami, s cieľom zvýšiť ich dôveryhodnosť. Imitujúci hlas bol niekedy trochu skreslený, ale inak sa podobal skutočnému šéfovi,” varuje riaditeľ Mucina.

 

Pre zvýšenie dôveryhodnosti využívajú podvodníci aj falošné hlasové správy. Zdroj: pixabay.com

Ďalšie špinavosti

Falošné pokyny k prevodom peňazí však nie sú jediným druhom podvodov. Na internete koluje aj mapa, ktorá ukazuje šírenie koronavírusu v reálnom čase. V Nemecku ale na snahu informovať sa doplatil nejeden človek. Po rozkliknutí tejto mapy sa na pozadí počítača stiahol škodlivý softvér, ktorý dokáže nabúrať aj internú firemnú sieť. 

Zvýšil sa aj počet podvodných mailov tzv. phishing. Tie zas obsahujú údajné video, v ktorom sa máte dozvedieť, ako sa správne chrániť pred koronavírusom. Podvodníci dokonca zneužívajú aj samotnú Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a to vo forme falošných informácií a vyhlásení v dôsledku pandémie. 

 

Podvodníci útočia na všetkých frontoch. Zdroj: pixabay.com

Ako to funguje?

Ak sa podvodníci už raz dostanú do siete firmy, v ktorej pracujete, začnú sledovať jednotlivé komunikácie. Snažia sa rozkódovať interné vzťahy medzi zamestnancami a nadriadenými. Všímajú si spôsob komunikácie, neformálny tón, vykanie alebo tykanie. Keď nadobudnú všetky potrebné poznatky o vzťahoch, začnú ,,útočiť”. Snažia sa čo najautentickejšie priblížiť spôsob komunikácie tak, aby nikomu neprišla požiadavka od ,,šéfa” podozrivá a nemali potrebu si ju preverovať. „Pri vyšších finančných transakciách môže byť teraz dokonca užitočné zaviesť zásadu šiestich očí, pretože fyzické podpisovanie dokumentov je momentálne značne sťažené,“ povedal riaditeľ.

 

Podvodníci sledujú komunikáciu medzi zamestnancami aj nadriadenými. Zdroj: pixabay.com

Neklikať!

Po narastajúcom počte takýchto kyberútokoch, sa podarilo odborníkom odhaliť domény, ktoré sú nebezpečné. Neznámi odosielatelia zvyknú v mailoch priložiť aj prílohu či odkaz.

Nebezpečné domény zneužívajúce koronavírus:

  • coronavirusstatus[.]space
  • coronavirus-map[.]com
  • blogcoronacl.canalcero[.]digital
  • coronavirus[.]zone
  • coronavirus-realtime[.]com
  • coronavirus[.]app
  • bgvfr.coronavirusaware[.]xyz
  • coronavirusaware[.]xyz
Odborníci už poznajú niektoré falošné domény, cez ktoré podvodníci nabúrajú firemnú sieť. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: