Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Koronavírus ich nezastaví. V sobotu bude centrum mesta patriť Štátnemu divadlu Košice

Inscenácia Pygmalion. Zdroj: ŠDKE

BRATISLAVA – Situácia s pandémiou nedala dlho spávať nielen umelcom, ale aj samotným návštevníkom divadiel. Niekoľko mesiacov odlúčenia sa odrazilo na obrovskej túžbe znovu  otvoriť brány inštitúcií. Medzi prvými je aj Štátne divadlo Košice (ŠDKE). To si pre svojich priaznivcov už v sobotu prichystalo deň otvorených dverí.

 

Tento víkend si Štátne divadlo Košice pripravilo pre milovníkov umenia a divadla niekoľko prekvapení. Už zajtra privítajú návštevníkov na dni otvorených dverí. Po takmer polročnej, koronavírusom vynútenej prestávke, sa v sobotu 5. septembra opäť dokorán otvoria dvere Štátneho divadla Košice. Príďte na obľúbený Deň otvorených dverí spolu s umelcami a ďalšími členmi divadelného tímu znovu otvoriť divadelnú budovu v novej divadelnej sezóne 2020/2021,” hovorí z oddelenia PR divadla Svjatoslav Dohovič.

 

Súčasťou novej sezóny bude už v sobotu deň otvorených dverí. Zdroj: TASR / František Iván

Každý si nájde svoje

Divadlo sa na divákov teší od 10:00 do 18:00, kedy môžu nielen priamo v inštitúcii, ale aj v okolí historickej budovy zažiť program pre malých aj veľkých.

Súčasťou veľkého dňa bude prehliadka zákutí historickej budovy s výkladom. Deti si prídu na svoje pri dobrodružnej ceste za sladkým pokladom ukrytým v truhlici. Pripravené budú tiež tvorivé dielne. Najväčším lákadlom budú divadelné kostýmy, v ktorých sa aspoň na okamih stanú skutočnými umelcami. 

 

Počas soboty budú pripravené tvorivé dielne. Zdroj: ŠDKE

Stretnutie s nimi

Nebudú chýbať hviezdy divadla, ktoré sa s návštevníkmi radi vyfotia a dajú autogram. Rovnako sa deti môžu s nimi zapojiť do tvorivého čítania. “Nezabudnite si prvú septembrovú sobotu naplánovať ako divadelnú a príďte nám pomôcť opäť po koronakríze naplno oživiť vaše Štátne divadlo Košice. Spolu s divadelníkmi určite zažijete deň, na ktorý sa nezabúda a okrem toho, čo už bolo naznačené, sa možno dočkáte aj nejakých prekvapení,” láka divadlo.

 

Deťom spríjemnia deň herci z divadla. Zdroj: ŠDKE

Čaro námestia

Počas dňa otvorených dverí si svoju slávu užije aj známa spievajúca fontána. Predstavíme detské talenty. Pripravená bude výstava detských prác z jarného projektu UMENÍM SKROTIŤ NUDU. Hudobné, spevácke, herecké a tanečné talenty, ktorých videopríspevky nás vo virtuálnom svete sprevádzali počas karantény, okúsia dosky znamenajúce svet v špeciálnom programe o 14:00 na pódiu pri spievajúcej fontáne,” dodal Dohovič.

Keďže divadlo kvôli pandémii ukončilo svoju sezónu predčasne, so svojimi návštevníkmi zostalo v kontakte aspoň online. Spomínaným projektom “Umením skrotiť nudu” pravidelne prinášali rozprávky načítané hercami činohry, hudobné a iné príspevky členov opery i baletu. Pondelky a štvrtky patrili špeciálnej sekcii Cinema Theatre. Súčasťou boli záznamy predstavení všetkých troch súborov divadla.

Divadlo sa ale pomaly vracia do starých koľají. Glob.sk vás tak bude čoskoro informovať o pripravovaných premiérach ŠDKE v novej sezóne.

 

Deň otvorených dverí spestrí aj spievajúca fontána. Zdroj: TASR / František Iván

Mohlo by vás zaujímať: