Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

Koronavírus je neúprosný. Odovzdávanie cien Slnko v sieti zrejme tak skoro nebude

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) presunula podujatie, na ktoré mnohí čakali. Koronavírus zasiahol nielen divadlá či kiná. Galavečer odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti sa v plánovanom termíne neuskutoční. Kvôli zastaveniu šírenia nákazy sa organizátori rozhodli akciu presunúť. Nový termín zatiaľ nie je známy. Rovnaký problém trápi aj organizátorov medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Nadšenci filmov si budú musieť na nový termín takisto počkať.

 

Galavečer odovzdávania cien Slnko v sieti sa mal uskutočniť 17. apríla. V priamom prenose ho mala odvysielať aj RTVS. Počas jubilejného desiateho ročníka sa mala odovzdávať aj cena Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre a tiež Divácka cena Slnko v sieti. O tej rozhodovala v internetovom hlasovaní verejnosť.

Galavečerom sa mal odštartovať aj Týždeň slovenského filmu. ,,Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie na svojom dnešnom stretnutí rozhodlo o posunutí termínu odovzdávania slovenských národných filmových cien Slnko v sieti a termínu prehliadky Týždeň slovenského filmu na neurčito. Rozhodnutie sa prijalo ako reakcia na aktuálnu krízovú situáciu spojenú s opatreniami súvisiacimi so zastavením šírenia koronavírusu COVID-19,” oznámila v pondelok prezidentka SFTA Wanda Adamík Hrycová. Po tomto ozname neboli ľudia práve nadšení, no aj v tomto prípade treba myslieť na to, že zdravie je prvoradé.

 

Galavečer Slnko v sieti sa presúva. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Jednoznačné prvenstvo

Slnko v sieti je prehliadkou toho najlepšieho zo slovenskej filmovej tvorby. Nominácie ovládol thriller o manipulácii, násilí a o najväčšej väzenskej vzbure v Československu – Amnestie. Snímka získala až dvanásť nominácií. Nechýba, samozrejme, nominácia v kategórii Najlepší hraný film.

Za thrillerom nezaostáva ani snímka Nech je svetlo, ktorá má jedenásť nominácií. Za ňou nasledujú dráma Ostrým nožom s ôsmimi nomináciami a film Punk je hned!, ktorý má v hre šesť nominácií.

 

Film Amnestie ovládol nominácie. Zdroj: Continental film

Nominácie na ceny Slnko v sieti 2019 na ďalšej strane