
HAMBURG – Podľa štúdie univerzitnej nemocnice Hamburg-Eppendorf (UKE) napáda nový koronavírus nielen pľúca, ale aj ďalšie orgány. „SARS-CoV-2, nový koronavírus, nie je len pľúcnym vírusom, ale aj multiorgánovým vírusom,“ uviedol vedúci štúdie Tobias Huber vo štvrtok v Hamburgu. Ukázali to vyšetrenia 27 pacientov, ktorí vírusu podľahli.
Po pľúcach sú druhým najviac postihnutým orgánom obličky. „Nie zriedka ide potom o totálne zlyhanie orgánu,“ povedal Huber, riaditeľ III. lekárskej kliniky a polikliniky na UKE. Okrem toho sa patogén našiel v srdci, pečeni, mozgu a v krvi pacientov. Najvyššia koncentrácia sa však zistila v bunkách dýchacieho systému.
Takmer 50 percent s akútnym zlyhaním obličiek
Napadnutie obličiek je pravdepodobne aj dôvodom neobvyklých výsledkov vyšetrenia moču. „Okrem toho by to mohlo vysvetliť extrémne vysokú mieru (až do 50 percent) akútneho zlyhania obličiek u pacientov s COVID-19. U pacientov s koronavírusom sa musí počítať aj s napadnutím iných orgánov.“
"Sars-CoV-2, the novel corona virus, is not just a lung virus, but a multi-organ virus," said the head of the study, Tobias Huber, on Thursday in Hamburg. This has been shown by studies of 27 patients who died from Covid-19.
— Xy5Z89🇩🇪🇪🇺 (@Xy5Z89) May 14, 2020
Zmeny v moči ako systém včasného varovania
Ďalšie štúdie by mali odhaliť, ako sa dajú využiť zmeny v moči ako systém včasného varovania pre ťažký priebeh choroby COVID-19. V Berlíne vykonali pitvu na najmenej 11 pacientoch. Vyplýva to zo štvrtkovej odpovede senátneho výboru pre zdravie na otázku ľavicového poslanca Wolfganga Albersa.
Najčastejšou príčinou smrti je zápal pľúc
Ako príčina smrti sa najčastejšie objavila otrava krvi vyvolaná zápalom pľúc (štyri prípady), zlyhanie pľúc (tri prípady) a zlyhanie srdca (dva prípady). Vo všetkých jedenástich prípadoch patológovia zistili, že smrť bola podmienená chorobou COVID-19.
Možno nikdy nezmizne
Zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) prichádzajú skúr pesimistické signály. Riaditeľ WHO pre núdzovú pomoc Michael Ryan sa vyjadril skepticky, že po masívnom rozšírení po celej Zemi bude nový koronavírus eliminovaný. „Tento vírus sa môže u obyvateľstva udomácniť, môže sa stať, že nikdy nezmizne,“ uviedol Ryan.
Bolo by to podobné ako u vírusu HIV, ktorý vyvoláva chorobu oslabenej imunity – AIDS. Ten takisto nezmizol. V prípade HIV sa však podarilo nájsť účinné lieky, takže ochorenie nevyvoláva u ľudí už strach.
Ohľadom infekcie koronavírusom však vedci prišli s novou hypotézou. Objavili totiž ďalší príznak. „Nechcem tie choroby porovnávať, ale musíme byť realistickí,“ povedal v stredu večer Ryan.