Spoločnosť Zahraničné Top

Koronavírus postihol aj oslavy Veľkej noci vo Vatikáne. Pozrite si, čo všetko sa zmenilo

Pápež sa kvôli zatvoreniu Vatikánu vyjadril, že sa cíti  "ako v klietke". Zdroj: TASR / AP

VATIKÁN – Nie len pre ľudí, ktorí sú doma, ale aj pre pápeža Františka sú tohtoročné slávnosti Veľkej novi v znamení samoty. Za normálnych okolností sa hlava katolíckej cirkvi v tomto čase už pripravovala na oslavy s tisíckami veriacich. Tento rok je kvôli koronavírusovej pandémii všetko inak. Prvýkrát v nedávnej histórii musí pápež najdôležitejšiu slávnosť prežiť bez veriacich.

 

Ešte na Zelený štvrtok celebroval omšu, v ktorej ocenil kňazov a zdravotníkov, ktorí sa starajú o pacientov postihnutých koronavírusom. František slúžil omšu na pamiatku Pánovej večere (Missa in Coena Domini) vo vatikánskej Bazilike sv. Petra bez účasti verejnosti v rámci opatrení na obmedzenie šírenia vírusu. Pápež nevykonal ani tradičný obrad umývania nôh, ktorý je znakom pokory a služby.

V dôsledku koronavírusovej krízy sa budú sviatky Veľkého piatku a ostatných veľkonočných dní konať vo výrazne zmenenej podobe. Tento rok sa nebude konať na Veľký piatok krížová cesta pri Koloseu ani veľkonočná omša na Námestí sv. Petra.

Bez veriacich

Vatikán tiež minulý týždeň oznámil, že hlava katolíckej cirkvi bude hlavné bohoslužby slúžiť pri oltári v Bazilike sv. Petra, ale bez prítomností veriacich.

Tí tak tento rok prišli o najväčšie udalosti, ako napríklad o krížovú cestu pri Koloseu alebo veľkonočnú omšu na Námestí sv. Petra. Jednotlivé drobnosti sa však môžu zmeniť.

Na Veľký piatok je oslava Kristovho utrpenia a smrti odložená na nezvyčajne neskorú dobu – 18:00 hodinu. Večerná krížová cesta, ktorá býva najsilnejším okamihom veľkonočných osláv, sa tentoraz bude konať iba na schodoch Chrámu sv. Petra.

Veľkonočné sviatky sa budú vo Vatikáne konať v inej podobe. Zdroj: pixabay

Kvetná nedeľa bude bez procesie

Pápež František sa večer počas Bielej soboty o 21:00 poberie do Baziliky sv. Petra. Na veľkonočnú nedeľu relatívne neskoro – o 11:00 hodine -odslúži hlava katolíckej cirkvi veľkonočnú omšu, potom udelí požehnanie “Urbi et Orbi”. To všetko prebehne bez prítomných veriacich. Tým bude slávnosť prenášaná prostredníctvom živého vysielania.

Strach o pápeža

Okrem všetkých probémov sbojených s tohtoročnými veľkonočnými sviatkami tu ešte existuje strach o samotného Františka. V mladosti mu vyoperovali čiastočne ľavú časť pľúc. On sám sa kvôli zatvoreniu Vatikánu pred verejnosťou vyjadril, že sa cíti  “ako v klietke”.

Pápež, ktorý sa inak teší z blízkosti veriacich, musel kvôli pandémii nedávno zrušiť všetky naplánované termíny. Zakázaný bol vstup aj emeritnému pápežovi Bemediktovi XVI., ktorý má v polovici apríla osláviť 93. narodeniny.

V cirkevnom štáte sa medzičasom objavilo ochorenie. Medzi nakazenými je aj prelát, ktorý žije spolu s pápežom v dome Santa Marta. Sám František bol podľa vyhlásenia Vatikánu negatívne testovaný na koronavírus.

Mohlo by vás zaujímať