Spoločnosť Domáce Top

Koronavírus sa postaral o sviatky. Tohtoročné Vianoce strávime pri telke

Zdroj: TV JOJ

BRATISLAVA – Koronavírus úraduje v domácnostiach už niekoľko mesiacov. V mnohých rodinách sa postaral o poriadny rozruch, no tohtoročné sviatky si Slováci nenechajú len tak pokaziť. Aj keď ich strávia prevažne doma, spríjemňovať im ich budú vianočné filmové klasiky. Slovenské televízie ponúkajú pestrý program, z ktorého si vyberie každý. Glob.sk prináša prehľad najväčších ťahákov počas Štedrého dňa a Prvého a Druhého sviatku vianočného, ktoré si určite nebudete chcieť nechať ujsť.

 

Jednotka

Rozhlas a televízia Slovenska predstavila niekoľko noviniek, filmových klasík, rozprávok, rozhovorov, ale aj koncertov, ktoré počas vianočných sviatkov odvysiela. Svoj sviatočný program začala už počas adventu, no Vianoce nebudú pozadu. Štedrý večer bude tradične patriť premiére novej rozprávky RTVS. Tá tohtoročná nesie názov O liečivej vode (24. 12.). Svoje čarovné úlohy v nej majú aj slovenskí herci Jakub Spišák, Zuzana Kanócz, Marián Mitaš, Juraj Hrčka, Juraj Kemka a ďalší. Na Prvý sviatok vianočný prinesie Jednotka ďalšiu premiérovú rozprávku s názvom Vianočná hviezda (25. 12.). Tú RTVS pripravila taktiež v spolupráci s Českou televíziou a diváci sa v nej môžu tešiť okrem skvelých českých hercov aj na Martina Hubu či Braňa Bystrianskeho.

Vo vysielaní Jednotky nebude chýbať ani príbeh malého Bastiana v kultovom Nekonečnom príbehu (24. 12.), či premiéra tretej série nového spracovania klasického dievčenského románu Anna zo Zeleného domu (od 24. 12.) Pozrieť si budete môcť tiež sedemdielny seriál v réžii Juraja Jakubiska Teta (od 26.12.). Rovnako Jednotka uvedie slovenskú premiéru novej seriálovej adaptácie klasického románu Malé ženy.

 

Jednotka uvedie premiéru rozprávky O liečivej vode. Zdroj: RTVS

Tradičné požehnanie

Milovníkov rozprávok určite potešia aj čarovné príbehy z dielne RTVS Čarovný kamienok (24. 12.), Princezná a pol kráľovstva (25. 12.), Sedem zhavranelých bratov (26. 12.), Rozprávky H. CH. Andersena: Dievčatko so zápalkami (24. 12.), Byl jednou jeden král (25. 12.), Najkrajšie rozprávky: Luskáčik a myší kráľ (26. 12.).

Sviatky pokoja sa samozrejme nezaobídu ani bez divácky obľúbených filmových klasík. Na Jednotke čakajú divákov Vianočné oblátky, „Anděl na horách“ (24. 12.),  Pacho hybský zbojník (26. 12.), Dvojka ponúka 23. 12. aj Rysavú jalovicu či Kuba. Aj svetová filmová klasika bude mať svoje miesto na obrazovkách Jednotky. Z ponuky si počas sviatkov budú môcť diváci vybrať snímky ako Forrest Gump (25. 12.) či Hrbáč (26. 12.),

K najkrajším sviatkom roka patria v televíznom vysielaní RTVS aj duchovné programy. Jednotka už tradične prinesie Polnočnú svätú omšu aj požehnanie Urbi et Orbi.

 

RTVS uvedie aj príbeh Čarovný kamienok. Zdroj: RTVS / Zuzana Gucmanová

Dvojka

Už tradične počas vianočných sviatkov prinesie Dvojka v premiére aj nové dokumenty RTVS. Fanúšikov legendárneho Mekyho Žbirku poteší 26. 12. nový hudobný portrét muzikanta a hitmakera Miroslava Žbirku MEKY, ktorý prináša kľúčové momenty hudobnej legendy od koreňov až po nahrávacie štúdio v Abbey Road, po ktorom bude nasledovať aj koncert Miro Žbirka: 40 rokov na scéne. Tú správnu vianočnú atmosféru prinesie koncert kolied z Lysej pod Makytou V slovenskom Betleheme (26. 12.), ktorý spolu s Dvojkou naživo prinesie aj Rádio Regina. Premiérové hudobné potešenie sprostredkuje naživo aj Koncert filmovej hudby: John Williams a Viedenskí filharmonici (25. 12.).

V premiére sa na Dvojke objaví aj detský folklórny program súboru Čunovský kŕdeľ z Čunova Od hravosti k radosti (26. 12.). Najmenší diváci sa môžu tešiť aj na animovaný film RTVS Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla (24. 12.), štvordielnu filmovú sériu Pippi dlhá pančucha (23.- 26. 12.) a nevynechájú ani premiérové Vianoce v Spievankove (25. 12.). Dvojka prinesie aj filmy ako „Světáci“ (23. 12.), Očovské pastorále (24. 12.).

 

Diváci sa môžu tešiť na speváka Mekyho, ktorý poodhalí viac zo svojho súkromia. Zdroj: Magic Box

Trojka

Televízna Trojka prinesie vianočné bohatstvo z archívov. Tradície priblížia dokumenty Vôňa medovníkov, Vianoce, tradície, dnešok, či Vianoce z poštových schránok. Folklórne zvyky z rôznych kútov Slovenska ukážu aj dokumenty z Gemera, Sekúl, či Veľkej Javoriny. Inšpirácie z oblasti kulinárstva ponúkne vo vianočnom týždni cyklus Jara Žideka Nebíčko v papuľke. Do  mimoriadnej štruktúry Trojky sme zaradili aj mnohé vynikajúce archívne adventné koncerty z cyklu Slovensko Advent. Divákov zaiste poteší stretnutie s Mirom Žbirkom, Adamom Ďuricom, Sendreiovcami či Ivou Bittovou a zaznejú aj koledy Dobrý večer, pokoj stály v podaní malých speváčikov ale aj renomovaných spevákov v pásme s Darinou Laščiakovou a jej hosťami.

Na Štefana, 26. 12., si so Štefanom Kvietikom môžete zaspomínať v spoločnosti Milana Kňažka a Milky Vášáryovej na kariéru tejto našej hereckej legendy. Obľúbená relácia má názov Takí sme boli. Po hereckom spomínaní sa rozpúta nefalšovaná Štefanská veselica s Malokarpatskou kapelou. V silvestrovskom týždni uvedú na Trojke výber výnimočných  zábavných a hudobných relácií.

 

Markíza

Televízia Markíza si tiež pripravila pestrý program. Na Štedrý deň je sú na pláne rozprávkové klasiky Pyšná princezná (10:10), O statečném kováři (11:40) či Perinbaba (17:40). Nenechajte si ujsť nezabudnuteľný príbeh o veľkej láske Jakuba a Alžbetky. Večer príde na rad nezabudnuteľná Popoluška vo filme Tri oriešky pre Popolušku (19:30). Nezabudnite ani na film o rodičoch, deťoch, bolestiach, ale aj o dobe, v ktorej sa neroztápali len umelohmotné lyžičky v káve – Pelíšky (15:20).

Televízia nezabúda na premiéry po slávnostnej večeri. Pozrieť si môžete rodinný film Annie (21:15), ale aj romantický film Vianoce ako z rozprávky (23:30). Amanda je asistentkou slávnej fotografky. Jej šéfka dostane pozvánku na fotografovanie vianočných slávností v kráľovstve Pantrea a Amanda sa vydáva za ňu. Čoskoro sa zamiluje do princa Leopolda, napriek tomu, že jej chýba urodzený pôvod.

 

Markíza odvysiela film Annie. Zdroj: Televízia Markíza

Niet nad romantiku

Na Prvý sviatok vianočný televízia Markíza ponúkne Saxánu a Lixikon kouzel (09:40), premiéru animovaného filmu Esá z pralesa (11:30), rozprávkovú klasiku S čerty nejsou žerty (17:00). Večer rodina zasadne k Mrázikovi (20:30), legendárnej ruskej rozprávke o pracovitej Nastenke, statočnom, ale samoľúbom Ivanovi a láske, ktorá si poradí so zlou macochou a mrazivým kúzlom. Večer príde na rad premiéra romantického filmu Vianoce s princom (22:10).

Druhý sviatok vianočný bude patriť dvom nešikovným čertom z filmu Čertoviny (20:30) – Popelákovi a Uhelákovi, ktorí sú vládcom pekiel poslaní za trest do sveta, aby do mesiaca každý z nich priviedol jednu hriešnu dušu. Nebude chýbať pokračovanie romantického filmu Vianoce s princom (22:35). Tentokrát sa bude všetko točiť už okolo kráľovskej svadby.

 

Na Markíze nebudú chýbať ani čerti. Zdroj: Televízia Markíza

JOJ

Na Štedrý deň bude poriadne veselo. Naladiť sa na rozprávkovú nôtu napomôže film o bezcitnej princeznej, ktorú polepšila až nevyhnutnosť postarať sa o cudzieho človeka – Kráľ Drozdia brada (11:40). Lákadlom je tiež animovaný film pre deti aj dospelých Na vlásku (13:15). Jojka odvysiela tiež zázračné Ľadové kráľovstvo (18:05). Večer televízia pripravila stálicu Sám doma 2: Stratený v New Yorku (20:00). Premiéra vianočnej komédie o neuveriteľnej záchrannej misii príde na obrazovky o 22:00 – Vianoce a spol.

 

Domácnosti rozosmeje legendárny Kevin. Zdroj: TV JOJ

Pre malých aj veľkých

Prvý sviatok vianočný odštartuje dojímavý príbeh psa menom Hačikó (11:40). Vianočná klasika Princezná so zlatou hviezdou (13:10) takisto stojí za zmienku. O zábavu sa postará americká rodinná komédia Sám doma (14:50), ale aj Kúzelná opatrovateľka (17:00). Francúzsko-nórsky rodinný dobrodružný film priblíži príbehu Christiana, odborníka na migráciu divokých husí, a jeho dobrodružstvá, ktoré zažil so svojím synom – Rozprestri krídla (20:30).

Druhý sviatok vianočný bude rovnako pestrý. Deti sa môžu tešiť na premiéru dobrodružného fantazijného filmu Luskáčik a štyri kráľovstvá (08:50). Dospelých potešia známe československé komédie Traja veteráni (10:45) a S tebou ma baví svet (17:10). Večer sú na pláne ešte dve premiéry – katastrofický triler Tunel (20:30) a akčná komédia Hot Dog (22:50).

 

Nebudú chýbať klasiky. Zdroj: TV JOJ

Mohlo by vás zaujímať: