Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Koronavírus si vyberá svoju daň. Ľudia sa bezcitne zbavujú domácich miláčikov

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Zviera nie je vec. Platiť by to malo aj v čase pandémie. Po vypuknutí koronavírusu sa na sociálnych sieťach začali šíriť informácie a rozbehli sa diskusie, či domáci miláčikovia v súčasnosti ohrozujú zdravie ľudí. Mnohí sa pýtajú, čo s domácimi miláčikmi a či by sa ich radšej nemali zbavovať. Príslušné organizácie preto okamžite usmerňovali ľudí, pretože v útulkoch začalo pribúdať veľké množstvo psov. Obava je jedna vec, no zbaviť sa domáceho miláčika nie je riešenie. Mnohí dokonca radili psov dať utratiť.

 

Napriek tomu, že mnohé organizácie a iniciatívy upozorňujú, že COVID-19 sa šíri len medzi ľuďmi, situácia je vážna. Komora veterinárnych lekárov Slovenskej republiky vysvetľuje, že v súčasnosti neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by sa zvieratá mohli nakaziť alebo byť zdrojom infekcie ľudí. Psy alebo mačky môžu mať niekoľko typov koronavírusu. ,,Patria do skupiny alfa-koronavírusov. Nie sú prenosné na človeka a nemajú nič spoločné s aktuálnou koronavírusovou pandémiou,’’ dodáva komora.

Ľudia napriek informáciám od odborníkov začali doslova blázniť a vo veterinárnych ambulanciách sa začali objavovať prípady, kedy prišli mnohí utratiť svoje zvieratá. A to len z dôvodu, aby im domov nepriniesol koronavírus. Alebo z obavy, že ich nakazí. Často sa stáva, že si veterinári tieto zvieratá radšej nechávajú. Mnohí ľudia kvôli strachu dokonca šírili obrovskú paniku a nabádali ostatných ľudí na utratenie svojich zvierat. ,,Pracujem ako fyzioterapeutka a keď táto panika začínala, tak mi pacientka povedala, že mám byť ohľaduplná a mám svojho psa utratiť. Vôbec som nechápala,’’ dodala používateľka Lenka.

 

Niektorí nabádajú ľudí, aby svojho psa utratili. Zdroj: pixabay.com

Nechcené ,,hračky”

Mnohé iniciatívy pomáhajú zastaviť šírenie dezinfomrácií. ,,Ešte raz by som rád napísal, že domáci maznáčikovia koronavírus neprenášajú na človeka,’’ zdôrazňuje iniciatíva Stop týraniu. Dokonca uverejnili aj fotografiu, ako sa majitelia zbavujú zvierat. Lavína kritiky sa spustila okamžite. ,,Ak tí ľudia, čo sa vzdali kvôli korone svojich domácich miláčikov, tú koronu potom dostanú, tak to len zareagovala karma. Zaslúžene. Okrem toho, narozdiel od zvierat, ľudia prenášajú koronu. Daroval ten človek aj svoju manželku, manžela, deti, rodičov?’’ napísala používateľka Nina. Ľudia sa začali zaujímať o stav zvierat na fotografii. Iniciatíva uviedla, že zvieratá sú už v rukách ochrancov a majú sa dobre.

 

Ľudia sa zbavujú domácich miláčikov. Zdroj: FB STOP týrání CZ/SK

Prevencia je dôležitá

Keďže v súčasnosti neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by sa zvieratá mohli nakaziť alebo byť zdrojom infekcie ľudí, nie sú potrebné ani obmedzenia v prípade domácich zvierat. No základné hygienické opatrenia by ste mali stále dodržiavať. ,,Zahŕňa to umývanie rúk po príchode domov, pred a po manipulácii so zvieratami, pred a po kontakte s ich vecami a žrádlom. Na mieste je aj zabránenie bozkávania, olizovania alebo zdieľania potravín,’’ zdôrazňuje komora veterinárnych lekárov.

Upozorňujú aj na ochranu zvierat v čase pandémie. ,,Je dôležité, aby COVID-19 neviedol k prijatiu nevhodných opatrení proti domácim alebo voľne žijúcim zvieratám, ktoré by mohli ohroziť alebo obmedziť ich welfér – dobré životné podmienky, zdravie alebo život.’’ 

 

Treba sa vyhýbať úzkemu kontaktu so zvieraťom. Zdroj: pixabay.com

Nakazený majiteľ

Mnohí sa pýtajú aj na to, čo v prípade, ak je majiteľ pozitívny na COVID-19. Napriek tomu, že by zvieratá nemala táto nákaza postihnúť a tiež pri šírení nezohrávajú úlohu, odporúča sa obmedziť úzky kontakt s nimi. ,,Ak je to možné, mali by požiadať o starostlivosť iného člena domácnosti. Ak sa už musia starať o svojho domáceho miláčika, mali by dodržiavať správne hygienické postupy a ak je to možné, mali by nosiť rúška na tvár,’’ vysvetľuje komora. V čase pandémie je dobré mať pripravené pre zvieratá aj zásoby, akúsi pohotovostnú sadu s krmivom, prípadne s liekmi, ktoré vaše zviera potrebuje. ,,Takúto pohotovostnú sadu môžete mať pripravenú aj pre prípad karantény alebo evakuácie,’’ dodáva komora.

Rovnako upozorňujú aj na návštevu veterinárnych ambulancií. ,,Z dôvodu ochrany vášho zdravia, ako aj zdravia veterinárnych lekárov a ich zamestnancov, odporúčame odložiť preventívne kontroly a vykonávanie preventívnych úkonov (vakcinácie, odčervenia) na neskôr.’’ Ak musíte z akútnych dôvodov navštíviť veterinu, telefonicky sa objednajte. Zabraňuje sa tým hromadeniu klientov v čakárňach a rovnako to umožňuje vykonať dezinfekciu priestorov pracoviska medzi návštevami.

 

Ak to nie je nutné, k veterinárovi nechoďte. Zdroj: pixabay.com

Vyhýbať sa ostatným

Aj keď vedcami nie je potvrdené, že by sa toto ochorenie prenášalo na domáce zviera a následne na človeka, určité opatrenia sú na mieste. Veterinárna lekárka, ktorá spolupracuje s iniciatívou Zvierací ombudsman Martina Karasová totiž tvrdí, že koronavírus sa môže prenášať v srsti zvieraťa, ktoré prišlo do kontaktu s chorým. ,,Vírus je schopný prežiť niekoľko hodín na rôznych materiáloch, napríklad na plastoch, papieri či kove. Preto sa predpokladá, že rovnaký prenos je možný aj cez srsť,” uvádza Karasová. Preto by bolo ideálne, aby bol kontakt so zvieraťom obmedzený len na členov rodiny, ktorí žijú v jednej domácnosti. ,,Vyhýbať sa treba ostatným venčiarom a tiež kontaktu zvierat medzi sebou,’’ uzatvára Karasová.

 

V aktuálnej situácii je dobré, aby sa kontaktu medzi sebou vyhli aj zvieratá. Zdroj: pixabay.com

Pomoc starším

Iniciatíva Zvierací ombudsman tiež pripomína, že zvieratá by mali mať aj v prípade obmedzení spojených s nákazou zabezpečené dobré životné podmienky. Teda netreba zabúdať na pravidelné venčenie. Myslia najmä na seniorov, ktorí patria do rizikovej skupiny a tým by mali zostať doma. ,,V takomto prípade je prijateľné, ak psa vyvenčí mladší sused či rodina, ktorá nie je so seniorom v jednej domácnosti. Každý, kto seniorom poskytne takúto pomoc však musí dodržiavať mimoriadne prísne opatrenia – nosiť rúško, rukavice, so seniorom stráviť len nevyhnutný čas na prebratie a odovzdanie psa,’’ hovorí iniciatíva Zvierací ombudsman. V takejto situácii je dôležité chrániť aj zvieratá, pretože sa na sociálnych sieťach začalo šíriť video, kde staršia pani venčí svojho psa z balkóna a tomuto treba zabrániť.

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

Aj v čase epidémie je dôležité pravidelné venčenie. Zdroj: pixabay.com