Spoločnosť Koronavírus Domáce GPlus

ONLINE Slovenská pošta cez víkendy zatvára svoje pobočky v obchodných centrách. Osobám v karanténe nebude doručovať zásielky

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA (TASR / SITA) – Vyčíňanie koronavírusu neutícha. Aj preto vstúpili do platnosti mimoriadne opatrenia nariadené štátom. V nákupných centrách nájdete otvorené len potraviny, drogérie či lekárne. Prevádzku by mali prerušiť aj bary, zábavné parky, aquaparky, wellness centrá a iné prevádzky, v ktorých sa kumuluje množstvo ľudí. Zvýši sa opäť počet nakazených? Sledujte s Glob.sk aktuálne dianie na Slovensku. 

 

Do 272 obcí boli rozposlané najdôležitejšie informácie o novom koronavíruse v rómskom jazyku. Informoval o tom na sociálnej sieti splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Ravasz tvrdí, že nepostrehol, že by sa téme prevencie šírenia nového koronavírusu v rómskych komunitách špecificky venovala súčasná alebo formujúca sa nová vláda. “Preto sme tento týždeň z vlastnej iniciatívy spoločne s úradmi a organizáciami, ktoré sa venujú rómskym komunitám, pripravili opatrenia na prevenciu a zlepšenie informovanosti o novom koronavíruse,” uviedol Ravasz.

Podľa splnomocnenca pre rómske komunity treba dosiahnuť, aby si obyvatelia uvedomili riziká, no neprepadli panike. Informovanosťou chce Ravasz dosiahnuť aj to, aby sa ľudia správali zodpovedne k sebe aj ostatným, spolupracovali, dobrovoľne zostali doma a obmedzili svoj pohyb. “Plánujeme aj ďalšie kroky, o ktorých vás budeme priebežne informovať,” poznamenal Ravasz.

Na informáciách v rómskom jazyku spolupracoval Ravasz so splnomocnencom vlády SR pre národnostné menšiny Lászlóom Bukovszkým. Ako o tom Bukovszky informuje na sociálnej sieti, ľuďom, ktorí žijú v rusínskych a ukrajinských obciach, poslali tiež informácie v rusínskom a ukrajinskom jazyku prostredníctvom mailu. Ľudia dostali aj informácie v maďarčine, ako uviedol Bukovszky.

Do 272 obcí boli rozposlané najdôležitejšie informácie o novom koronavíruse v rómskom jazyku. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Fungujú v obmedzenom režime

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) poskytuje odkladnú zdravotnú starostlivosť iba v redukovanom režime. Rozhodovať bude závažnosť diagnózy a klinický stav pacientov. Informovalo o tom vedenie VÚSCH s tým, že rozhodnutie je účinné do odvolania. Neodkladná zdravotná starostlivosť je zabezpečovaná v plnom rozsahu. K tomuto rozhodnutiu pristúpilo vedenie ústavu na zasadnutí operatívneho štábu po zhodnotení závažnosti epidemiologickej situácie s ochorením COVID-19. Preventívne opatrenia ústav urobil aj vzhľadom na to, že jeho pacienti so srdcovocievnymi ochoreniami patria k najviac ohrozeným skupinám.

“Vedenie Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb dôsledne monitoruje situáciu spojenú s rozšírením ochorenia COVID-19 na Slovensku. Už vyše týždňa na dennej báze vrátane víkendu zasadá operatívny štáb vedený generálnym riaditeľom a hlavnou hygieničkou VÚSCH. Operatívny štáb prijal sériu striktných opatrení na zabezpečenie bezpečnosti pacientov, personálu a plynulosti poskytovania zdravotnej starostlivosti,” uviedol ústav.

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb poskytuje odkladnú zdravotnú starostlivosť iba v redukovanom režime. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Opatrenia zaviedla aj prezidentka

Meranie teploty či dezinfekcia rúk pri vstupe sú opatrenia, ktorými sa riadi už aj Prezidentský palác. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej Martin Strižinec. Kancelária prezidenta Slovenskej republiky (KP SR) taktiež umožnila svojim zamestnancom pracovať z domu.

KP SR prijala už počas týždňa usmernenia, ktoré sa týkajú zástupcov médií. „Tých, ktorí majú prejavy chrípkového ochorenia, ako horúčka, kýchanie, kašeľ, dýchavičnosť či bolesť kĺbov, alebo pricestovali z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu, sme požiadali, aby sa nezúčastňovali na mediálnych podujatiach v Prezidentskom paláci. Pri vchodoch do paláca je umiestnená dezinfekcia rúk, zástupcom médií meriame pri vstupe teplotu,“ vysvetlil Strižinec.

Opatrenia sa však dotkli aj samotnej kancelárie, vedúci KP SR Štefan Rozkopál na základe vyhlásenia mimoriadnej situácie prijal mimoriadne opatrenia a upravil zamestnancom možnosť práce z domu. „Všetci zamestnanci KP SR by mali obmedziť styk s vonkajším prostredím a dodržiavať prevenciu proti koronavírusu. Ak sa dá, pracovné úlohy by mali zabezpečovať hlavne elektronicky alebo telefonicky a snažiť sa minimalizovať osobný kontakt a pracovné stretnutia aj medzi sebou,“ upresnil Strižinec.

Meranie teploty či dezinfekcia rúk pri vstupe sú opatrenia, ktorými sa riadi už aj Prezidentský palác. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček