Domáce Politika Kauzy Top

Kotleba môže skončiť za mrežami. Jeho odsúdenie by mohlo zlikvidovať aj stranu

Zdroj: TASR –/ Tomᚹ Halász

BRATISLAVA – Dnes sa začína súdny proces, ktorý na seba pritiahol pozornosť novinárov aj verejnosti. Pred sudkyňu Ruženu Sabovú sa ako obžalovaný postaví Marian Kotleba. Za šeky s neonacistickou symbolikou mu môže hroziť až väzenie. Jeho odsúdenie by zároveň mohlo byť problematické aj pre samotnú stranu. 

 

Sudkyňa Ružena Sabová, ktorá prípad rieši ako samosudkyňa, Kotlebu hneď v úvode upozornila, že ho môže posudzovať podľa prísnejšieho paragrafu, než v obžalobe pôvodne navrhoval prokurátor. Kotleba následne požiadal o odročenie prípadu na termín až po voľbách, aby nemohla byť pochybnosť, že proces nie je politický. Sabová mu vyhovela a pojednávanie by malo začať už dnes.

Súd zvažuje posudzovať prípad podľa paragrafu 421. V takomto prípade by bol Kotleba súdený za založenie, podporu a propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Pôvodný paragraf hovorí o prejave sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Kotlebovi by tak hrozilo 4 až 8 rokov odňatia slobody. Navyše by nemohol vyviaznuť len s podmienkou alebo s peňažným trestom. Pri pôvodbnom paragrafe je najhorším variantom trest odňatia slobody na tri roky, možný je však aj finančný trest alebo podmienka.

Proces bol pre veľký záujem novinárov a verejnosti presunutý do budovy Justičnej akadémie, kde sa pojednáva vražda Jána Kuciaka a kde padol rozsudok v kauze zmenky. Nie sú vylúčené ani protesty podporovateľov ĽSNS.

Fico, Mazurek aj Rostas

Obžalobu v tomto prípade podal prokurátor Tomáš Honz. Má na konte už viacero medializovaných prípadov, za čo si vyslúžil veľkú kritiku dezinformačnej scény aj niektorých poslancov Smeru. Dozoroval totiž prípad Roberta Fica, ktorý sa vo videu zastal odsúdeného Milana Mazureka. Kvôli extrémizmu žaloval šéfredaktora časopisu Zem a Vek Tibora Eliota Rostasa, vďaka nemu bol odsúdený aj samotný Milan Mazurek. Ten minulý rok vyviazol za rasistické reči v rádiu Frontinus s pokutou, prišiel však o mandát poslanca. Po voľbách sa do NR SR vracia, prekrúžkoval sa zo 150. miesta.

Mazurek kvôli rasistickým rečiam prišiel o mandát poslanca. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kotlebovci práve Mazurekovým odsúdením hecovali ľudí na svojich mítingoch. Hovorili o ňom ako o martýrovi, jeho tvár bola aj na množstve bilbordov.

Volebný výsledok kotlebovcov ale prekvapil. Získali menej percent ako v roku 2016, pričom to bolo aj menej, ako im predpokladali agentúry. Odborníci sa navyše zhodujú, že časť ich voličov prešla k Igorovi Matovičovi. To pre stranu Mariana Kotlebu neveští nič dobré, Matovič avizoval, že sa o voličov tejto strany chce uchádzať  aj naďalej.

ĽSNS bez vodcu?

Prípadné odsúdenie Mariana Kotlebu by pritom mohlo byť problematické aj pre stranu. Je totiž otázne, čo by neprítomnosť predsedu strany spravila s podporou strany. ĽSNS totiž funguje ako strana so silným nasledovaním vodcu, v tomto prípade Mariana Kotlebu. Od jeho mena je odvodený aj názov strany. Kotleba je tiež jej hlavnou tvárou a udáva smer, ktorým sa uberá. Či by ĽSNS jeho neprítomnosť zvládla závisí aj od toho, kto by ho v pozícii lídra prípadne nahradil.

Odsúdenie za “založenie, podporu a propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd” by pritom mohlo poslúžiť ako podporný argument v prípadnom ďalšom pokuse o rozpustenie ĽSNS. Najvyšší súd v odôvodnení rozsudku po neúspešnom pokuse o rozspustenie strany hovoril o zle sformovanej obžalobe. Pokiaľ by bol predseda takejto strany odsúdený neonacista, súd by mohol posúdiť inak.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal podnet na zrušenie strany ĽSNS 24. mája 2017. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Prokurátor novinárom povedal, že jeho cieľom bude preukázať Kotlebovi jeho neonacitickú minulosť, kontakty či názory. Na základe toho mu bude chcieť dokázať, že v čase odovzdania šekjov na sumu 1488 eur vedel, čo tieto čísla v neonacistickej symbolike znamenajú. Hovoriť by sa malo aj o ľuďoch, ktorých si vzal na kandidátku.

Predseda ĽSNS ešte ako župan v marci 2017 odovzdal v Banskej Bystrici trom rodinám šeky v hodnote 1488 eur. Čísla 14 a 88 sú významnými symbolmi neonacistov.

Kombinácia čísel 14 a 88 je známym neonacistickým odkazom. Číslo 14 odkazuje na 14-slovný výrok v angličtine, ktorý opakujú neonacisti. Jeho autorom je americký rasista David Lane. Veta v preklade znie: „Musíme chrániť existenciu svojho ľudu a budúcnosť bielych detí.“

Číslo 88 zasa odkazuje na ôsme písmeno v abecede, teda písmeno „H“. Slúži ako symbolika pre nacistický pozdrav „Heil Hitler!“.

Kotleba prívlastok “fašista” alebo “neonacista” odmieta a bráni sa, že je jediným poslancom stíhaným za dobročinnosť.

Pre sympatizantov krajnej pravice či fašizmu nie je neobvyklé balansovanie na hrane zákona. Práve neonacisti často používajú rôzne symboly aby tým vyslali akýsi signál pre podobne zmýšľajúcich ľudí.

Prvá obžaloba voči Kotlebovi v tejto istej kauze bola odmietnutá kvôli procesným pochybeniam. Prokurátor tak musel podať novú.

Mohlo by vás zaujímať: