Politika Kauzy Domáce Top

Kotleba sa pre šeky v hodnote 1488 eur postaví pred súd. V ĽSNS také niečo nie je žiadnou novinkou

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Dobročinnosť alebo skrytá fašistická symbolika? Špecializovaný trestný súd opäť stojí pred neľahkou úlohou. Rozhoduje totiž v prípade predsedu ĽSNS Marian Kotleba. Za šeky v hodnote 1488 eur, ktoré v minulosti rozdával, čelí obžalobe za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Nie je to po prvýkrát, čo člen ĽSNS stojí pred súdom. 

 

Kotlebovi v najhoršom prípade hrozí trest odňatia slobody na tri roky. Doteraz sme však mohli skôr vidieť, že súdy extrémistické činy riešia skôr pokutami alebo podmienečnými trestami. Príkladom sú hneď niekoľkí odsúdení členovia ĽSNS.

Len pred pár dňami Špecilizovaný trestný súd zatiaľ neprávoplatne odsúdil Antona Grňa na zaplatenie pokuty 5-tisíc eur. Grňa sa totiž v máji 2018 na Najvyššom súde SR pozdravil “na stráž”. Tento pozdrav v minulosti používali členovia Hlinkovej gardy.

Použitím takéhoto pozdravu Grňa verejne podľa prokurátora prejavil sympatie k ideológii ľudáckeho režimu na Slovensku a k Hlinkovej garde. Verejne teda prejavil sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii, ktorá smeruje a v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd, alebo ktorá hlása rasovú, etnickú, národnostnú, náboženskú nenávisť.

Strana ho z kandidátky stiahnuť nechce. Grňa sa odvolal a rozhodovať tak bude Najvyšší súd. Zatiaľ nie je známe, či tak stihne urobiť do volieb. Ak by Najvyšší súd potvrdil rozsudok prvostupňového súdu až v čase, keď by bol Grňa poslancom, prišiel by o svoj mandát rovnako, ako sa to stalo Milanovi Mazurekovi.

Zdroj: TASR / Ján Krošlák