Politika Kauzy Domáce Top

Kováčika vyzývajú k odstúpeniu z funkcie vlastní kolegovia a to okamžite

Zdroj: TASR / Andrej Galica

BRATISLAVA – Dvadsať prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vyzvalo obvineného Dušana Kováčika na okamžité odstúpenie z funkcie špeciálneho prokurátora. TASR o tom informoval prokurátor ÚŠP Vladimír Kuruc.

 

*Aktualizované 15:00 o reakciu Rady prokurátorov SR. 

 

“Vyzývame špeciálneho prokurátora Dušana K. na okamžité odstúpenie z funkcie špeciálneho prokurátora z dôvodu spreneverenia sa funkcii a poslaniu prokurátora, ako aj vedúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR,” uvádza sa vo výzve, ktorú v piatok podpísalo 20 prokurátorov. Na ÚŠP je činných 29 prokurátorov a špeciálny prokurátor.

Výzvu podpísali mediálne známi prokurátori ÚŠP, ako aj kandidáti na funkciu generálneho prokurátora Maroš Žilinka, Ján Šanta, Tomáš Honz a Ján Hrivnák. Medzi podpísanými sú aj známe mená prokurátorov, ako Attila Izsák, Oliver Janíček, Bohdan Čelovský, Vasil Špirko, Peter Kysel a Vladimír Turan.

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková rozhodla o dočasnom pozastavení výkonu funkcie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika dňom 22. októbra. TASR o tom informovala v piatok hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Zatiaľ nie je rozhodnuté a známe, či dozorový prokurátor ÚŠP podá návrh na väzobné stíhanie na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku.

Za pravdu im dala aj prezidentka

Prezidentka SR Zuzana Čaputová si myslí, že obvinenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z tak závažného trestného činu by malo byť preňho dostatočným dôvodom na rezignáciu. A to aj pri zachovaní prezumcie neviny. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Kováčik má podľa prezidentky dostatočným dôvodom na rezignáciu. Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Opovrhujú  ním

Rada prokurátorov SR v súvislosti so zverejnenými informáciami o zadržaní a následnom obvinení špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za závažnú trestnú činnosť, ktorú mal spáchať viacerými skutkami, rešpektujúc princíp prezumpcie neviny, vyjadruje hlboké znepokojenie nad takýmto konaním jedného z najvyšších predstaviteľov rezortu prokuratúry. Uvádza sa vo vyhlásení Rady prokurátorov, ktoré TASR poskytol jej predseda Juraj Purgat.

“Podozrenia zo spáchania takýchto závažných a úmyselných trestných činov jedným z najvyšších funkcionárov rezortu prokuratúry majú u prokurátorov za následok pocity zdesenia, hanby a opovrhnutia,” uviedli. Rada prokurátorov považuje trestné stíhanie za súčasť očistného procesu, ktorý v rámci prokuratúry aktuálne prebieha a ktorý rada prokurátorov plne podporuje. “Súčasne vyzývame kolegov prokurátorov a ostatné orgány činné v trestnom konaní, aby pri nastoľovaní zákonnosti a spravodlivosti pristupovali k vyvodzovaniu trestnej zodpovednosti konkrétnych páchateľov zákonne a bez ohľadu na ich aktuálny status alebo postavenie,” píše sa ďalej vo vyhlásení.

Zároveň rada vyzvala špeciálneho prokurátora, aby sa v prípade potvrdenia dôvodnosti trestného stíhania voči nemu vzdal funkcie špeciálneho prokurátora a umožnil túto dôležitú funkciu zastávať človeku, o ktorého morálnej integrite nie sú žiadne pochybnosti.

Rada prokurátorov Kováčikom opovrhuje. Zdroj: pixabay.com