
POPRAD – Dcérska firma výrobcu potravín bývalého hokejistu Mariána Hossu (46) skrachovala. Nahnevala tým dodávateľov zeleniny, ktorým nevyplatila peniaze a skončila v konkurze.
Marián Hossa, svojho času jeden z najlepších hokejistov Slovenska aj NHL, vybudoval úspešnú potravinársku firmu. Popradský výrobca Hossa family na produkcii mrazených pirohov či šúľancov predvlani prvýkrát zarobil vyše milión eur. Teraz sa však v Hossovom úspešnom biznis príbehu objavila trhlina.
Dcérska firma Hossových mraziarní HC Produkt, ktorá spracovávala zemiaky, v decembri skončila v konkurze. Skrachovaný podnik zanechal za sebou dlhy. Poškodenými sú viacerí pestovatelia zeleniny, ktorí dodávali zemiaky do výroby a teraz márne čakajú na svoje peniaze. Poukázal na to Denník N.
Dlhuje aj najväčším pestovateľom zeleniny
Jedným z najviac poškodených je rodina Mačajovcov z Kráľovej pri Senci, ktorá patrí k najväčším pestovateľom zeleniny na Slovensku. V konkurze si nárokujú na pohľadávku vyše 20-tisíc eur.

Hossova firma aj ich rozčúlila, keďže im nevyplatili peniaze a firmu v problémoch nechali skracovať. „Pán Hossa po konci hokejovej kariéry asi zabudol, že súboje sa musia dohrať vždy do konca. Akceptoval by som, ak by sme svoje pohľadávky dostali späť aj s menším diskontom, ale nemal ju nechať padnúť úplne. Toto určite znižuje jeho reputáciu,“ povedal pre denník Mačaj.
Dcérska firma od počiatku tvorila straty
Pád firmy HC Produkt však nie je úplným prekvapením. Už od svojho počiatku v roku 2020 sa jej totiž nedarilo, keď biznis zasiahla pandémia. Celkovo sa straty za pár rokov vyšplhali na 350-tisíc eur.
Mraziarne Mariána Hossu sa bránia, že za pád dcérskej firmy môžu aj chyby jej bývalého spoluvlastníka Petra Martinoviča, ktorý podľa ich vyjadrenia nezvládal nákup a spracovanie zemiakov. Martinovič pre denník N reagoval, že chýb sa vo firme urobilo viacero, ale jej hlavným problémom bol slabý odbyt, ktorý mali zabezpečovať mraziarne.
Hossovci túto firmu naplno ovládajú až od jesene predminulého roku. Mraziarne sa napriek slabým výsledkom snažili dcérsku firmu HC Produkt zachrániť a istý čas ju dotovali aj kapitálovými vkladmi. Ani to však na jej záchranu nestačilo.

Firmu do konkurzu napokon poslal významný domáci pestovateľ zemiakov z Trakoviec pri Trnave Agromart, ktorého ovláda holandská rodina de Schutterovcov. Hossova spoločnosť pritom dnes nie je dlžná iba zeleninárom, ale aj štátu. Aktuálne na odvodoch dlhuje vyše 10-tisíc eur a na daniach vyše 6-tisíc eur.
Mraziarne sú najúspešnejší biznis našich športovcov
Popradské mraziarne Hossa family, ktoré zamestnávajú takmer 250 ľudí, v biznise pokračujú. S tržbami 64,5 milióna eur, ktoré dosiahli predvlani, ide o najväčšiu firmu spomedzi všetkých slovenských športovcov, ktorí sa po skončení kariéry vrhli na podnikanie.

Pripomeňme, že Marián Hossa patrí medzi najbohatších Slovákov vôbec. V poslednom rebríčku Forbes z roku 2024 sa umiestnil na 35. priečke s odhadovaným majetkom 110 miliónov eur.
Ako hokejový útočník si za dve desaťročia v NHL zarobil desiatky miliónov. V NHL sa stal prvým Slovákom v Hokejovej sieni slávy od čias Petra Šťastného. Je až trojnásobným víťazom Stanleyho pohára, ktorý vždy získal v drese Chicaga Blackhawks.