Kauzy Domáce

Kracina ide do väzby. Je obvinený v kauze prípravy vrážd Žilinku a Lipšica

Dušan Kracina. Zdroj: TASR / Ján Krošlák

BRATISLAVA – Dušana K. obvineného v kauze prípravy vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica budú stíhať väzobne. Rozhodol o tom v stredu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Obvinený, ktorý tvrdí, že je nevinný, podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd (NS) SR.

 

“Som nevinný, všetko bolo dopredu pripravené,” reagoval Dušan K., keď ho zo súdu odvážala eskorta.

“Sudca pre prípravné konanie ŠTS rozhodol o vzatí do väzby Dušana K. z dôvodnej obavy pokračovania v trestnej činnosti, ako aj z dôvodnej obavy úteku obvineného. Takzvaný kolúzny dôvod nebol vzhliadnutý týmto súdom,” konštatoval prokurátor ÚŠP po skončení rozhodovania. Keďže sudca neakceptoval jeho návrh na kolúznu väzbu, aj on podal sťažnosť, o ktorej rozhodne NS SR. Rozhodnutie tak nie je právoplatné.

“S mojím klientom sme sa dnes prišli pred ŠTS presvedčiť, či zvíťazí zákon a právo alebo ulica. Namiesto spravodlivosti rozhodla ulica. Môj mandant absolútne popiera spáchanie skutku, ktorý sa mu kladie za vinu. Mám za to, že väzobné dôvody vôbec neexistujú a môže byť vyšetrovaný na slobode,” reagoval právny zástupca Dušana K. Miroslav Kučera. “Pokračujeme ďalej,” dodal.

Prokurátor ÚŠP podal na ŠTS návrh na väzbu obvineného Dušana K. pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy formou účastníctva. Národná kriminálna agentúra (NAKA) ho zadržala v rámci akcie Objednávka v pondelok (21. 9.). Mal pripravovať spomínané vraždy Žilinku a Lipšica a na trestnom čine sa zúčastniť ako objednávateľ.

Z príprav vrážd prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica obvinil koncom augusta 2019 vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Alenu Zs., Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána Andruskóa. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017. Prijať ju mala Alena Zs.

Podľa vyjadrení Žilinku a Šufliarskeho bola motívom pripravovaných vrážd ich práca. Lipšic si myslí, že motív zavraždiť ho mal podnikateľ Marian K.

Dušan K. sa objavil v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Odsúdený Zoltán Andruskó tvrdil, že ho navštívil v mene nitrianskeho podnikateľa Norberta B. Mal mu oznámiť, že v súvislosti s vraždou hľadajú v Maďarsku bieleho koňa.