Župné voľby Top

Krajcer vyzýva konkurentov, aby zverejnili, kto financuje ich kampaň

BRATISLAVA – Kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v novembrových voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) Daniel Krajcer vyzval kandidátov na predsedu BSK Pavla Freša, Milana Ftáčnika a Rudolfa Kusého, aby zverejnili, kto stojí za ich kampaňou a kto ich financuje.

Urobil tak na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že ak to podľa neho neurobia, tak nie sú nezávislí kandidáti, ale kandidáti závislí na niekom. Dodal, že sám dnes zverejní svojich prispievateľov na kampaň, ktorými sú László Sólymos, Juraj Miškov a Martin Jóna.

 

„Všetci kandidáti hovoria o tom, ako transparentne chcú riadiť financie kraja v prípade, že budú zvolení. Tvrdím, že už v tejto chvíli to nie je pravda, čo tvrdia niektorí kandidáti, pretože už teraz je jasné, že nedokážu transparentne financovať svoju kampaň,“ povedal Krajcer. Zo zákona si podľa neho majú povinnosť nezávislí kandidáti zriadiť transparentné účty a to znamená, že momentálne ich všetci majú založené.

„Založenie a existencia transparentných účtov nie je garanciou transparentného financovania. Pozreli sme sa na účty nezávislých kandidátov Freša, Ftáčnika a Kusého, ktorí tvrdia, že chcú transparentne riadiť financie kraja a ktorí majú už niekoľko týždňov a mesiacov masívnu kampaň po celom kraji, a ostali sme šokovaní. Pavol Frešo mal k 31. augustu na svojom transparentnom účte mínus euro a sedemdesiatjeden centov a žiadne pohyby, ani príjmy, ani výdavky. Nevieme teda, kto platí už týždne jeho kampaň. V prípade Milana Ftáčnika sú na účte nejaké reálne príjmy aj výdavky, ale najväčším vkladateľom peňazí je konkrétna osoba, ktorá zároveň najviac peňazí aj z tohto účtu dostáva. Ide totiž o majiteľa reklamnej agentúry, ktorá robí celú kampaň Milanovi Ftáčnikovi. Čo sa týka Rudolfa Kusého, ten má najmasívnejšiu a najdlhšie trvajúcu kampaň. Je evidentné, že pohyby na jeho účte nezodpovedajú reálne rozsahu tej kampane, ktorú vidíme už niekoľko mesiacov. Ani jeden z týchto kandidátov nie je natoľko bohatý, aby bez najmenších problémov mohol minúť niekoľko stotisíc eur na svoju kampaň. To znamená, že je zrejmé, že niekto im tú kampaň financuje,“ uzavrel Krajcer.

 

Okrem Daniela Krajcera, Pavla Freša, Milana Ftáčnika a Rudolfa Kusého budú v novembrových voľbách do VÚC na predsedu BSK kandidovať ešte publicista Rastislav Blaško (nezávislý), podnikateľ Jozef Danko (nezávislý), novinár Ľubomír Huďo (nezávislý), podnikateľ Martin Jakubec (nezávislý), starosta mestskej časti Bratislava-Vajnory Ján Mrva (nezávislý), bratislavský mestský poslanec a predseda dopravnej komisie mesta Jozef Uhler (nezávislý), Juraj Droba (Sloboda a Solidarita), Natália Hanulíková (Strana zelených Slovenska), podnikateľ Ľubomír Kolárik (Strana zdravotne a sociálne znevýhodnených občanov), pedagóg Marián Leinerovič (Nový parlament), farmaceut Milan Lopašovský (Strana moderného Slovenska), štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek (SNS), prekladateľ Jalal Suleiman (Komunistická strana Slovenska) a kultúrno-osvetový pracovník Andrej Trnovec (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku).

Voľby do vyšších územných celkov (VÚC) budú 4. novembra 2017. Poslanci NR SR na jar schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. To znamená, že predsedom samosprávneho kraja sa stane ten z kandidátov, ktorý získa najviac platných hlasov.

Foto: SITA/Diana Černáková